پایگاه خبری علت –

به گزارش جهان به نقل از العالم، زره پوش های نیروی ویژۀ سعودی که از روز اعدام آیت الله شیخ نمر النمرمنطقه العوامیه زادگاهِ شیخ شهید را محاصره کرداند، ۲۱ تن از مردم این منطقه را به ضرب گلوله های جنگی هدف قرار دادند و به ۷ منزل مسکونی خسارت زده، ۱۱ مغازه را تقریبا به طور کامل نابود کردند.

 
وبگاه العهد به نقل از شاهدان عینی نوشت: “زره پوش ها، دیوانه وار و بدون هشدار به مردم تیراندازی می کردند”.

 
مردم منطقه العوامیه، درپی اعدام شیخ نمر النمر، تظاهرات کردند و از نیروی ویژۀ سعودی از همان زمان برای سرکوب مردم این منطقه، به محاصره آن پرداخت.

 
دولت سعودی روز شنبه دوازدهم دی ماه آیت الله “نمر باقر النمر” روحانی بارز شیعه عربستانی را اعدام کرد.

 
حکم اعدام این روحانی در آبان ۹۴ در دادگاه استیناف و دادگاه عالی آل سعود تایید و برای امضای نهایی به دفتر شاه عربستان ارسال شد.

 
محاکمه این عالم برجسته شیعه بدون حضور رسانه ها و بدون اجازه به وی جهت دفاع از خود، انجام شد.

 
دادگاه محاکمه آیت الله نمر در مارس ۲۰۱۳ آغاز شد و دادستانی کل عربستان در آن زمان با متهم کردن وی به فتنه انگیزی، اعدام ایشان را خواستار شد.

 
آیت الله نمر در هشتم ژوئیه ۲۰۱۲ به دست نیروهای امنیتی بازداشت شد.

 
نیروهای امنیتی سعودی قبل از بازداشت شیخ نمر، خودروی او را تعقیب کرده و به سوی وی تیراندازی کردند، که در نتیجه آن، شیخ نمر به شدت مجروح شد.

 
در پی بازداشت این عالم برجسته شیعه، فعالیتهای اعتراض آمیز گسترده ای در شرق عربستان روی داد و چندین جوان عربستانی نیز در جریان همین اعتراضها به ضرب گلوله نیروهای امنیتی شهید و یا مجروح شدند.

 
اعدام این روحانی نیز موجی از اعتراض درعربستان و سایر کشورهای منطقه و جهان به راه انداخته است.

∎​