به گزارش علت نیوز به نقل از  فارس به نقل از روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست، معارضان سوری که در حال مبارزه با دولت “بشار اسد” رئیس‌جمهوری سوریه هستند، به طرز چشمگیری در هفته‌های اخیر، دریافت سلاح‌های بیشتر و بهتر را آغاز کرده‌اند که این امر تا حدودی توسط آمریکا هماهنگ می شود.

مقامات دولت “باراک اوباما” تأکید دارند که آمریکا به هیچ عنوان در تهیه و تأمین بودجه مواد مرگبار که شامل سلاح های ضدتانک می‌شود، نقشی ندارد اما می‌گویند که دولت آمریکا ارتباطات خود با نیروهای نظامی مخالف را گسترش داده تا ارزیابی‌هایی از اعتبار و زیرساخت‌های فرماندهی و کنترل گروههای مسلح سوریه در اختیار کشورهای خلیج فارس قرار دهد.

یکی از مقامات ارشد وزارت خارجه آمریکا که نخواست نامش فاش شود در اینباره گفت: ما کمک‌های غیرمرگبار خود به مخالفان سوری را افزایش دادیم و به سازماندهی تلاش‌های خود با دوستان و همپیمانان خود در منطقه خلیج فارس و فرامنطقه‌ای ادامه می‌دهیم تا بزرگترین تأثیرگذاری را در زمینه آنچه که می‌خواهیم انجام دهیم، داشته باشیم.

بر اساس این گزارش،‌تماس آمریکا با گروههای مسلح و اشتراک اطلاعات با کشورهای خلیج فارس نمایانگر تغییر سیاست دولت اوباما است.

واشنگتن‌پست گزارش داد که سلاح‌ها در “دمشق”، “ادلب” در نزدیکی مرز ترکیه و “زبادانی” در مرز لبنان ذخیره می‌شود.

بر اساس این گزارش،‌مخالفان سوری که دو ماه پیش اعلام کردند که انبار مهمات گروههای مسلح به پایان رسیده است، هفته جاری گفتند پس از تصمیم عربستان، قطر و دیگر کشورهای عربی خلیج فارس برای ارائه بودجه میلیون دلاری در ماه برای معارضان، جریان سلاح‌‌ها به سوی معارضان سوری که اکثراً از بازارهای سیاه کشورهای همسایه خریداری شده‌اند، به شدت افزایش چشمگیری داشته است.

“ملحم الدروبی” یکی از اعضای کمیته اخوان المسلمون سوریه اعلام کرد که گروه اخوان المسلمون سوریه همچنین اعلام کرد که کمک‌ها به معارضان سوری را آغاز کرده و از منابع افراد ثروتمند و پول کشورهای خلیج فارس از جمله عربستان سعودی و قطر برای تأمین کمک به گروههای مسلح استفاده می کنند.