بین الملل

بیانیه خزانه داری آمریکا در مورد تجارت و داد و ستد کشورها با ایران

به گزارش گروه بین‌الملل پایگاه خبری علت؛ وزارت خزانه داری آمریکا گزارشی در حدود  دویست صفحه  درباره نحوه تجارت و داد و ستد اقتصادی دیگر کشورها با ایران منتشر کرد.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا در پایگاه اینترنتی خود بیانیه‌ای را در مورد قوانین مربوط به اجرای تعهدات دولت آمریکا برای روز اجرا منتشر کرد. 
در ابتدای این بیانیه آمده است هدف این سند فقط اطلاع رسانی است و تا زمانی که فدرال رجیس‌تر، نشریه رسمی دولت فدرال آمریکا آن را منتشر نکند، هیچ جنبه قانونی نخواهد داشت. 
در این بیانیه آمده است، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری آمریکا متمم مقررات تحریم‌ها و معاملات با ایران را براساس برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) برای اجرای تعهدات دولت آمریکا در روز اجرا منتشر خواهد کرد. دفتر کنترل دارایی‌های خارجی مجوزهای کلی را درخصوص واردات برخی از مواد غذایی و فرش‌های تولید ایران به مقررات تحریم‌ها و معاملات با ایران اضافه خواهد کرد و اجازه معاملات این کالا‌ها را در راستای اجرای تعهدات دولت آمریکا که در بخش ۵. ۱. ۳ پیوست دو و بخش ۱۷. ۵ پیوست پنج برجام آمده است، صادر خواهد کرد. 
این اداره در بیانیه خود افزود، در زیر متنی از این مجوزهای کلی غیرقابل اجرا آمده است. این مجوز‌ها به محض آنکه پس از روز اجرا قابل اجرا شوند به نشریه فدرال رجیس‌تر ارائه خواهند شد. آن‌ها فقط پس از انتشار در نشریه فدرال رجیس‌تر قابل اجرا خواهند شد. 
متن مجوزهای کلی که قرار است منتشر شود بدین شرح است: 
بخش ۵۶۰. ۵۳۴ صدور مجوز واردات برخی از مواد غذایی و فرش به آمریکا و معاملات در این زمینه
الف (ورود کالاهای ساخت ایران که در زیر آمده است از ایران یا یک کشور ثالث به آمریکا مجاز شد: 
۱) مواد غذایی برای مصرف انسان که در بخش‌های ۲-۲۳ فهرست تعرفه‌های هماهنگ آمریکا طبقه بندی شده‌اند. 
۲) فرش و دیگر کف پوش‌های پارچه‌ای و همچنین تابلو فرش‌هایی که در بخش ۵۷ یا سرفصل ۹۷۰۶. ۰۰. ۰۰۶۰ فهرست تعرفه‌های هماهنگ آمریکا آمده‌اند. 
ب) آمریکایی‌ها، هر جا که باشند، اجازه دارند کالاهای ایرانی را که در پاراگراف الف این بخش ذکر شده است معامله کنند، این معاملات شامل کالا‌ها، فن آوری یا خدماتی برای صادرات، صادرات مجدد، فروش یا عرضه به طور مستقیم یا غیر مستقیم به ایران، دولت ایران، نهادهای مالی ایران یا هر فردی که دارایی‌ها و منافعش بر اساس بخش ۵۶۰. ۲۱۱ مسدود شده است، نمی‌شود به جز خدماتی که در بند ۵۶۰. ۴۰۵ (معاملاتی که معمولا برای یک معامله مجاز لازم است (و نقل و انتقال وجوهی که در بند ۵۶۰. ۵۱۶ (نقل و انتقال وجوه در ارتباط با ایران) آمده است. 
۳) این مجوز کلی واردات به آمریکا شامل کالاهایی که وزارت امنیت داخلی آمریکا مصادره یا توقیف کرده است، نمی‌شود (از تاریخ انتشار آن در فدرال رجیس‌تر)، بر اساس مقررات گمرکی یا دیگر شرایط عملی قانون، تا زمانی که همه مجازات‌ها، اتهامات یا شرایط دیگر رفع شود این شرایط تغییر نخواهد کرد. 
ج) حساب‌های بانکی ایران: هیچ مطلبی در این بخش در این زمینه آن طور که در بخش ۵۶۰. ۳۲۰ ذکر شده، نیامده است. 
بخش ۵۶۰. ۵۳۵ اعتبارنامه‌ها و خدمات واسطه‌گری مربوط به مواد غذایی خاص و فرش
الف) ‌ خرید از ایران یا دولت ایران یا دیگر اشخاصی که تحریم شده‌اند. 
موسسات سپرده گذاری آمریکا اجازه دارند اعتبارنامه‌هایی را به نفع یک ذینفع در ایران، دولت ایران، یک نهاد مالی ایرانی یا هر شخص دیگری که اموال و منافعش بر اساس بخش ۵۶۰. ۲۱۱ مسدود شده است صادر کنند، تا بدین وسیله بتوانند پول کالاهای ساخت ایران را که در بخش ۵۶۰. ۵۳۴ آمده است و از ایران یا دولت ایران خریداری کرده‌اند، بپردازند به شرط آنکه این اعتبار نامه‌ها از سوی دولت ایران، یک نهاد مالی ایرانی یا هر کسی که اموال و منافعش بر اساس بخش ۵۶۰/۲۱۱ مسدود شده است، سفارش، منتقل، پرداخت یا تایید نشده باشد. 
ب) معاملات یا مراودات کالاهای ایرانی در یک کشور ثالث به جز کالاهایی که از دولت ایران یا اشخاصی که تحریم شده‌اند خریداری می‌شود. 
موسسات سپرده گذری آمریکا اجازه دارند برای مبادله کالاهای ایرانی که در بخش ۵۶۰. ۵۳۴ (الف) آمده است و در یک کشور ثالث هستند اعتبارنامه صادر، توصیه، منتقل یا تایید کنند مگر آنکه خرید از دولت ایران یا یک نهاد مالی ایرانی یا شخصی انجام شود که دارایی‌ها و منافعش بر اساس بخش ۵۶۰. ۲۱۱ مسدود شده است، به شرط آنکه دولت ایران، یک موسسه مالی ایرانی یا فردی که دارایی‌هایش بر اساس بخش ۵۶۰. ۲۱۱ مسدود شده است این اعتبارنامه‌ها را صادر، توصیه، منتقل یا تایید نکرده باشد. 
ج) وساطت. آمریکایی‌ها هر کجا که باشند اجازه دارند به عنوان واسطه خرید یا فروش کالاهای ایرانی ذکر شده در بخش ۵۶۰. ۵۳۴ (الف) عمل کنند به شرط آنکه این کالا‌ها برای صادرات، صادرات مجدد، فروش، عرضه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم به ایران، دولت ایران، یک نهاد مالی ایرانی یا هر فردی که دارایی‌هایش بر اساس بخش ۵۶۰. ۲۱۱ مسدود شده است، در نظر گرفته نشده باشند. 
ج) حساب‌های بانکی ایران: هیچ مطلبی در این بخش در این زمینه آن طور که در بخش ۵۶۰. ۳۲۰ ذکر شده، نیامده است. 
نکته: برای دریافت اطلاعات مربوط به اشخاص و نهادهایی که در تعریف عبارت دولت ایران ذکر شده است به بخش ۵۶۰. ۳۰۴ و ۵۶۰. ۳۱۳ مراجعه شود و برای اطلاعات مربوط به نهادهایی که در تعریف عبارت نهاد مالی ایرانی آمده است به بخش ۵۶۰. ۳۲۴ مراجعه شود. برای دریافت اطلاعات در مورد نقل و انتقالات مجاز به ایران در نهادهای سپرده گزاری آمریکایی وابسته به مبادلات مجاز به بخش ۵۶۰. ۵۱۶ مراجعه کنید.انتهای پیام/

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن