۴۵۶
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما ، عباس آخوندی در برنامه متن و حاشیه شبکه سه سیما با بیان اینکه برای خرید ۱۱۴ هواپیما بیش از ۱۰ ماه است که در حال مذاکره هستیم افزود : مشکل در دریافت این هواپیماها نبود بلکه به علت تحریم های بانکی امکان پرداخت مبلغ این هواپیماها وجود نداشت .
وی در عین حال ادامه داد : قرارداد خرید این هواپیماها تاکنون امضا نشده است .
آخوندی گفت : این هواپیماها در خطوط هوایی داخلی و خارجی به کار گرفته خواهند شد .

دانلود

وزیر راه و شهرسازی درباره رکود بخش مسکن نیز گفت : نباید اقدامهایی انجام دهیم که مردم پسند باشد اما بخش مسکن را دوباره دچار حباب تورم کند .

وی افزود : بخش مسکن به طور مستقیم با برجام مرتبط نیست بلکه با اجرای برجام و افزایش قدرت خرید مردم این بخش رونق می گیرد .
وی با بیان اینکه مداخله بیش از حد دولت در بخش مسکن نادرست بود گفت : قیمت آپارتمان در ۸ ساله دولت گذشته بیش از ۹ برابر افزایش یافت .
آخوندی افزود : در حالی که در دو سال و نیم گذشته قیمت مسکن کاهش یافته و این بخش در حال خروج از رکود است.
وزیر راه وشهرسازی گفت : تنها راهکار رونق بخش مسکن پس انداز مردم و تعهد بانکها به پرداخت تسهیلات خرید مسکن است .
وی افزود : در دهه هفتاد بیش از ۳ میلیون نفر برای تسهیلات مسکن پس انداز کردند اما برخی آمدند و گفتند ۵۰۰ هزار تومان پول بدهید تا ما به شما مسکن می دهیم که این موجب تورم در بخش مسکن شد .
وی گفت : از یک سال گذشته که پس انداز مسکن در بانکها آغاز شده است تا کنون ۳۰ هزار نفر در مجموع مبلغ ۵۶۰ میلیارد تومان پس انداز کرده اند .
آخوندی افزود : بانکها در ازای هر شش ماه یک برابر مبلغ پس انداز را تسهیلات می دهند .
وزیر راه و شهرسازی گفت : به عنوان نمونه اگر فردی ۴۰ میلیون تومان در بانکها پس انداز کند پس از یکسال ۸۰ میلیون تومان تسهیلات دریافت می کند .
وی در پاسخ به اینکه ۸۰ میلیون تومان تسهیلات مسکن پاسخگوی نیازمندان مسکن در شهر تهران نیست افزود : در حالی که ظرفیت شهر تهران ۵ میلیون نفر است اکنون ۸ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در تهران ساکن هستند .
وی افزود : این در حالی است که تراکم جمعیت در سواحل کشور چهار و هشت دهم نفر در کیلومتر مربع است .
آخوندی گفت : در همه دنیا بیشترین تراکم جمعیت در سواحل دریاست اما در ایران برعکس است .
وی افزود : سیاست دولت تقسیم جمعیت به طور میانگین در کل کشور است .
وزیر راه وشهرسازی درباره مسکن مهر نیز افزود: از دو میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی، یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد به مردم تحویل داده شده است.

دانلود

وی گفت : ۶۰۰ هزار واحد باقیمانده نیز بیش از ۸۷ درصد پیشرفت دارد.

آخوندی افزود : بیشتر واحد های مسکن مهر تا پایان امسال به متقاضیان تحویل داده می شود .
وزیر راه شهرسازی با بیان اینکه متراژ واحد های مسکن مهر پردیس بیش از ۷۰ متر است گفت : اسم این طرح مسکن مهر است در حالی که در حقیقت مسکن مهر پردیس، بساز و بفروش دولتی است .
وی افزود : تا سال آینده ۳۰ هزار واحد مسکن مهر پردیس به مردم واگذار می شود .
آخوندی با بیان اینکه وزارت راه و شهرسازی با بلند مرتبه سازی در تهران با روند کنونی مخالف است گفت : بلند مرتبه سازی بادهای سطحی را متوقف می کند و این اساس ایجاد آلودگی در این کلانشهر است .
آخوندی گفت : در پی این هستیم که مقررات شهرسازی را تصویب و به شهرداری تهران ابلاغ کنیم .
وزیر راه و شهرسازی گفت : قطعه نخست آزاده راه شمال در اوایل سال ۹۶ به بهره برداری می رسد .
آخوندی افزود : ۵۰ درصد از این  قطعه از جمله احداث پل و تونل ها انجام شده است و کارگاههای آن با سرعت  خوبی فعال هستند .
وی گفت : قرارداد برقی کردن خط راه آهن تهران – مشهد  امروز به ارزش ۲ میلیارد دلار با چینی ها  و شرکت مپنا امضاء شد .
آخوندی افزود : با اجرایی شدن  این طرح  ظرفیت  جابه جایی مسافر در این خط از ۱۳ میلیون نفر به ۳۵ میلیون مسافر در سال افزایش می یابد .
وزیر راه و شهرسازی گفت: ظرفیت اسمی سرعت در این  خط ۲۵۰ کیلومتر می شود  که سرعت عملیاتی آن ۲۰۰ کیلومتر است .
وی با بیان اینکه  ۲۵۶ هواپیمای مسافربری در کشور وجود دارد گفت : از این تعداد  فقط ۱۵۰ فروند  آن  عملیاتی است.
آخوندی افزود : در سفر پیش رو به فرانسه قرارداد خرید  ۱۱۴ هواپیمای ایرباس امضاء می شود  .
وی گفت : حدود ۴۰۰ هواپیما با برد بلند  و متوسط و حدود ۱۰۰ هواپیما برای برد کوتاه  و به عنوان ایرتاکسی نیاز داریم .
وزیر راه و شهرسازی افزود : ۶۷ فرودگاه در کشور وجود دارد که فقط ۹ فرودگاه فعال هستند و برای ارائه خدمات به  مسافران و فعال کردن بیشتر فرودگاههای کشور به هواپیماهای برد کوتاه و کوچک نیاز داریم .
وی با بیان اینکه  فرودگاههای کشور دچار عقب ماندگی و نیازمند توسعه است  افزود : هواپیماهای خریداری شده را میان همه فرودگاههای کشور تقسیم  و مشکل پارکینگ آنها را حل می کنیم .
آخوندی گفت : قرار بود  فرودگاه  امام خمینی با ظرفیت  ۹۰ میلیون  مسافر فعالیت کند اما این فرودگاه  اکنون  ظرفیت خدمات رسانی به ۵ و نیم میلیون مسافر را دارد  اما  به هفت میلیون  مسافر خدمات می دهد که موجب نارضایتی مسافران شده است .
وی افزود : بزودی قرارداد  توسعه فرودگاه امام برای افزایش ظرفیت خدمات رسانی آن  به ۴۵ میلیون مسافر امضا می شود .
وی گفت : در حقیقت  ۹۵ درصد طرح فرودگاه  حضرت امام اجرا نشده است .
آخوندی افزود : ۱۱۴ هواپیمایی را که قرار است قرارداد آن با شرکت ایرباس امضا شودایران ایر می خرد زیرا  بیشترین  زیرساخت ها مربوط به این شرکت  است .

دانلود
وی افزود : باید شرکت لیزینگ کمپانی برای خرید هواپیما  و تقسیم آنها میان  دیگر شرکت های هواپیمایی کشور ایجاد کنیم و در این زمینه  در حال مذاکره با  مجلس شورای اسلامی هستیم .
وزیر راه و شهرسازی گفت : به علت مشکلات مذاکره با آمریکا تاکنون با شرکت بوئینگ مذاکره نکرده ایم اما حتما با این شرکت نیز مذاکره خواهیم کرد .
وی افزود : نخستین همایش صنعت هوانوردی  فردا در تهران  برگزار می شود و همه فعالان  این صنعت در جهان  در این همایش جمع می شوند .
آخوندی گفت : از طرف شرکت بوئینگ نیز نشانه های مثبتی دریافت  کرده ایم  .
وی افزود : افزون بر خرید  هواپیما  سیستم  ناوبری فرودگاه ها نیز به ۲۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری برای ارتقا نیاز دارد  .
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه  وارد بحث قیمت گذاری  بلیت هواپیما نمی شویم گفت : با آزاد سازی نرخ بلیت ها از دی ۸۲ درصد  سورتی پروازها  کاهش  و فقط ۱۸ درصد آنها افزایش قیمت داشته اند .
وی افزود : فقط ۱۰ درصد  پروازها در زمان  پیک انجام می شود .
آخوندی گفت : به عنوان نمونه نرخ بلیت هواپیمای تهران – مشهد از ۱۷۲ هزار تومان در مواقع  غیر پیک  به ۸۹ هزار تومان نیز  کاهش یافت .
وزیر راه و شهرسازی افزود : اگر بخواهیم سرمایه گذاری در کشور انجام شود باید همه نظام های قیمت گذاری برچیده شوند .
وی درباره اجرای طرح  قطار سریع السیر  تهران – اصفهان نیز گفت : قرارداد این طرح  بسته شده  و فعال است .
آخوندی در پاسخ به اینکه  یکی از وزرای دولت  گذشته  گفته بود  قرارداد اجرای این طرح  در آن دولت  منعقد شد افزود: طرح قطار سریع السیر تهران – اصفهان از طرح هایی بود که فقط کلنگ  زده و پس از آن برای قراردادش فکر شد .
وی گفت : از ۴ ماه پیش پهلوگیری  کشتی های ۱۸ خط کشتیرانی  بزرگ  دنیا  در بنادر ایران آغاز شده و این روند رو به افزایش است .