دانش و فن آوری
کد خبر : 181414
دوشنبه - ۶ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۲۲:۳۲

موافقت شورای رقابت با افزایش ۱٫۸ درصدی قیمت محصولات ایران خودرو و ۰٫۴ درصدی سایپا

رئیس شورای رقابت از افزایش ۱٫۸ درصدی محصولات ایران خودرو و ۰٫۴ درصدی محصولات سایپا خبر داد. رضا شیوا در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در جلسه‌ی امروز شورای رقابت بازار خودروهای انحصاری بررسی شد و دستورالعمل تنظیم قیمتی که در گذشته تدوین شده بود مورد تایید شورا قرار گرفت. او افزود: […]

موافقت شورای رقابت با افزایش ۱٫۸ درصدی قیمت محصولات ایران خودرو و ۰٫۴ درصدی سایپا

رئیس شورای رقابت از افزایش ۱٫۸ درصدی محصولات ایران خودرو و ۰٫۴ درصدی محصولات سایپا خبر داد.

رضا شیوا در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: در جلسه‌ی امروز شورای رقابت بازار خودروهای انحصاری بررسی شد و دستورالعمل تنظیم قیمتی که در گذشته تدوین شده بود مورد تایید شورا قرار گرفت.

او افزود: مرکز ملی رقابت بر اساس آمارهای بانک مرکزی، شرکت بازرسی، کیفیت و بهره وری اعداد و ارقام را در داخل فرمول دستورالعمل گذاشت و به این ترتیب نهایتاً قیمت‌های محصولات گروه سایپا ۰٫۴ درصد و گروه ایران خودرو ۱٫۸ درصد افزایش یافت.

شیوا همچنین گفت: در هفته آینده شورای رقابت خروج برخی از خودروهایی که رقیب وارداتی دارند را بررسی می‌کند و به این ترتیب خودروهایی که در بازار از نظر قیمتی در رقابت قرار می‌گیرند از قیمت گذاری خارج می شوند.

رئیس شورای رقابت افزود: مرکز ملی رقابت در روزهای آینده قیمت دقیق خودروها را اعلام خواهد کرد.

رئیس شورای رقابت همچنین بیان کرد: گروه سایپا به خاطر کیفیت خودروهایش جریمه کم کیفیتی منفی ۱٫۸۶ درصدی را دریافت کرد و با توجه تورم بخشی محصولات که ۴٫۲۸ درصد اعلام شد، افزایش قیمتی که این شرکت می‌تواند دریافت کند ۰٫۴ درصد است. مثلا خودروهای ۱۳۱ SX سایپا می توانند افزایش ۱۵۰ هزار تومانی داشته باشند.

شیوا درباره ایران خودرو هم چنین توضیح داد: کیفیت محصولات ایران خودرو نسبت به سایپا بهتر است و تورم بخشی محصولات گروه ایران خودرو نیز ۳٫۷۲ درصد بوده است. بنابراین ایران خودرو با دریافت جایزه ۰٫۱ درصدی مجاز است قیمت محصولات خود را تا ۱٫۸۱ درصد افزایش دهد.

انتهای پیام