علت من اخبار

آژانس‌هایی که محدودیت‌های اربعین را دور می‌زنند

در حالی که برای زیارت اربعین، محدودیت تزریق دو دز واکسن کرونا و کاهش سهمیه زائران اعمال شده است، برخی از افراد و کاروان‌های غیرمجاز به دلدادگان حسینی وعده حضور در حماسه اربعین بدون توجه به محدودیت‌ها را می‌دهند.

آژانس‌هایی که محدودیت‌های اربعین را دور می‌زنند

به گزارش خبرگزاری علت به نقل از فارس، اربعین امسال متفاوت از سال‌های گذشته است؛ چرا که دیگر هر کسی با هر توان مالی و ارادتی که به ارباب دارد، نمی‌تواند به کربلا مشرف شده و در مراسم پیاده‌روی اربعین شرکت کند.

تبلیغ کاروان‌های غیرمجاز اربعین در شبکه‌های اجتماعی
با این وجود، همچنان برخی از افراد سودجو که در ماه‌های گذشته اقدام به اعزام غیرمجاز کرده و در مناسبت‌های مختلف، هزینه‌های بالایی از زائران ارباب طلب می‌کردند، برای اعزام اربعین در حال برنامه‌ریزی و ثبت‌نام هستند؛ تا جایی که تبلیغات گسترده برای صدور ویزای اربعین و اعزام زائران به عراق در ایام اربعین، نه تنها در فضای مجازی، بلکه حتی در برخی صفحات شبکه‌های اجتماعی نهادها و مؤسسات معتبر نیز به چشم می‌خورد.
وقتی الزام تزریق واکسن کرونا مانع حضور در حماسه اربعین نمی‌شود!
این دفاتر و گروه‌هایی که در آستانه اربعین در حال تبلیغات برای جذب زائران اربعین هستند، به شروط اعزام زائر به عراق در ایام اربعین هم بی‌توجه بوده و می‌گویند که این نوع اعزام‌ها خارج از سهمیه عراق برای اربعین است و حتی بدون تزریق واکسن کرونا افراد می‌توانند به عراق سفر کنند.
دفاتری که محدودیت اربعین را دور می‌زنند
این امر در حالی است که دولت یکی از شروط اعزام زائران ایرانی به عراق در ایام اربعین را پس از موافقت عراق، تزریق دو دوز واکسن کرونا اعلام کرده بود که بسیاری از جوانان از این تصمیم گلایه داشتند. البته‌ عراق هم محدودیت تزریق واکسن برای زوار خارجی را مطرح کرده و این امر فقط از سوی ایران دنبال نشده است. ‌اما حالا برخی از افراد و دفاتر نه تنها محدودیت‌های ایران درباره تزریق واکسن کرونا، بلکه حتی محدودیت عراق و سهمیه ۳۰ هزار نفری به ایران را نیز دور زده و با هزینه‌های بالا اقدام به اعزام زائران می‌کنند.
بر همین اساس، بسیاری از جوانان که به دلیل محدودیت‌های اعمال شده از سوی عراق و همینطور ایران به ویژه تزریق دو دوز واکسن کرونا، از حضور در حماسه اربعین بازماندند، ترجیح می‌دهند که با هر شیوه‌ای هم که شده خود را با سایر زوار ارباب در مسیر کربلا همراه سازند؛ تا جایی که برای این عشق و ارادت به ارباب هزینه‌های بالایی را می‌دهند.
قاسمی، یکی از مدیران اعزام غیرقانونی زائران در ایام اربعین که مدعی است بدون مشکل زائران را در اربعین راهی عراق می‌کند، می‌گوید: ویزایی که برای افراد می‌گیریم، ویزای زیارتی نیست و ما طبق روال ماه‌های گذشته عاشقان حسینی را به عراق اعزام می‌کنیم. حتی در اعزام‌های ما نیازی به تزریق دو دوز واکسن کرونا نیست و فقط جوابیه منفی آزمایش PCR کفایت می‌کند.
افرادی که بلیت پروازهای عراق را انحصاری می‌کنند
حتی بسیاری از این گروه‌ها که در ماه‌های گذشته فقط به عاشقان حسینی ویزا می‌دادند و در برخی موارد اقدام به تهیه بلیت هم می‌کردند، حالا با توجه به بازار سیاه در بلیت پروازهای نجف و بغداد در ایام اربعین، با چارتر کردن برخی پروازها، به صورت انحصاری و با هر مبلغی که می‌خواهند زائر اعزام می‌کنند و کسی هم پاسخگوی تخلفات این افراد نیست تا جلوی آنها را بگیرد؛ به طوری که اکنون دیگر خبری از صدور ویزای به تنهایی نیست و همه این افراد ویزا و بلیت هواپیما را با یکدیگر عرضه می‌کنند تا بتوانند از هزینه‌های بالای پرواز نیز سودجویی کرده و قیمت پروازها را نیز بالا ببرند.
ستاد اربعین: ویزای اربعین رایگان است
این امر در حالی است که احمد محمدی‌‌فر، دبیر ستاد اربعین می‌گوید: اخذ ویزا برای سفر اربعین فعلا امری ضروری است. اما این ویزا رایگان است و از عاشقان حسینی برای اخذ ویزای اربعین مبلغی دریافت نمی‌شود. البته همانطور که مسؤولان سازمان حج و زیارت اعلام کردند و در اطلاعیه کمیته اعزام آمده است: «تا این لحظه هیچ مجوز رسمی از سوی دولت عراق برای شرکت مشتاقان ایرانی در مراسم اربعین حسینی صادر نشده و دستورالعملی نیز برای صدور روادید ابلاغ نشده است».
سفر اربعین با حدود ۱۶ میلیون تومان!
با این وجود، میرزایی، یکی دیگر از افرادی که با تبلیغات گسترده تاکنون بسیاری از دلدادگان حسینی که از اعزام رسمی به عراق در ایام اربعین ناامید شده بودند، جذب کرده است، می‌گوید: با توجه به اینکه فعلا فقط اعزام هوایی به عراق داریم، هزینه بلیت یک طرفه به عراق همراه با ویزا برای هر نفر امروز ۹ میلیون تومان است که حدود ۳ میلیون این مبلغ برای ویزاست. هزینه بلیت برگشت به ایران هم پس از صدور بلیت رفت به عراق مشخص خواهد شد که به طور معمول از ۶ تا ۸ میلیون تومان متغیر است.
قیمت بلیت پرواز به نجف در ۲۹ شهریور
تاکنون بلیت رفت و برگشت ۵ میلیون تومانی برای اربعین عرضه نشده است
این افراد و مدیران کاروان‌ها در حالی چنین هزینه‌های بالایی از زائران دریافت می‌کنند که چندی پیش سازمان هواپیمایی کشور هزینه بلیت رفت و برگشت به عراق در ایام اربعین را ۵ میلیون تومان اعلام کرده بود که این مبلغ برای پروازهای از ۲۸ شهریور تا ۱۰ مهر به عراق پیش‌بینی شده است. البته با مراجعه به برخی از سایت‌های فروش بلیت هواپیما نیز می‌توان این اختلاف قیمت بلیت را به وضوح متوجه شد؛ تا جایی که اکنون بلیت یک طرفه به نجف یا بغداد حداقل حدود ۴ میلیون تومان است و اصلا بلیت رفت و برگشت با قیمت ۵ میلیون تومان عرضه نشده است.
تخلفات کاروان‌های مجاز در اربعین را گزارش دهید
با وجود همه این بی‌سروسامانی و نبود نظارت بر اعزام‌های غیرمجاز اربعین، بسیاری از عاشقان حسینی، به سمت افراد و کاروان غیرمجاز روی آوردند و هزینه‌های گزافی را متحمل می‌شوند که رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه ما در حیطه وظایف و مسؤولیت‌هایی که داریم با کاروان‌های مجازی که اقدام به ثبت‌نام اربعین می‌کنند، برخورد خواهیم کرد، می‌گوید: از مردم می‌خواهیم که گزارش تخلفات را به بازرسی سازمان حج و زیارت منعکس کنند تا با آنها برخورد کنیم.
معطلی زائران کاروان غیرمجاز عتبات در فرودگاه بغداد
وی با بیان اینکه تنها کانال ثبت‌نام زائران اربعین، سامانه سماح است، می‌افزاید: هرگونه ثبت نام دیگری خارج از سامانه سماح غیرقانونی است و با افراد متخلف برخورد می‌کنیم. علاوه بر این، به عاشقان زیارت حسینی توصیه می‌کنیم به هیچ وجه با گروه‌های غیرمجاز همراه نشوند و فریب وعده‌های آنها را نخورند؛ چرا که در روزهای اخیر نیز چندین زائر سیدالشهدا (ع) که از تهران و مشهد به شرط صدور ویزا همراه با بلیت به عراق سفر کردند، در فرودگاه بغداد سردرگم و بیش از ۲۴ ساعت معطل بودند و مجدد به کشور بازگردانده شدند.
مرز زمینی در اربعین باز نمی‌شود
علاوه بر این، با توجه به اینکه دولت عراق تاکنون با بازگشایی مرزهای زمینی موافقت نکرده است، حسین قاسمی، مدیرکل امور مرزی وزارت کشور از مشتاقان زیارت اربعین می‌خواهد که به هیچ عنوان به مرزهای زمینی مراجعه نکنند؛ چرا که امکان تردد زائر از مرزهای زمینی وجود نداشته و حتی خدمات گذرنامه‌ای نیز در مرزها صورت نمی‌گیرد.
یکی از مرزهای مهم در اربعین مرز مهران است که در سال‌های گذشته به گفته مسؤولان ستاد اربعین بیش از ۶۰ درصد تردد زائران از این مرز صورت می‌گرفت. اما اکنون نه تنها مرز مهران بازگشایی نمی‌شود، حتی از فرودگاه ایلام هم هیچ پروازی به بغداد و نجف انجام نمی‌گیرد.
به گزارش فارس، سال ۹۸ در مراسم پیاده روی اربعین بیش از ۳ میلیون ایرانی شرکت کردند اما سال گذشته با شیوع کرونا این تعداد به صفر رسید و امسال با اعمال محدودیت‌ها تعداد کمی از ایرانیان امکان تشرف به کربلا در ایام اربعین را دارند.
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین