علت من اخبار

 /  سیاست خارجی

اسلامی: آژانس از سیاسی‌کاری بپرهیزد

رئیس سازمان انرژی اتمی در شصت و پنجمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از آژانس خواست از سیاسی‌کاری بپرهیزد و تصریح کرد: زمان آن فرارسیده که آمریکا سیاست‌های غلط خود را اصلاح کرده و در ابتدا همه تحریم‌ها را به شیوه‌ای عملی، موثر و قابل راستی‌آزمایی لغو کند.

اسلامی: آژانس از سیاسی‌کاری بپرهیزد

به گزارش خبرگزاری علت به نقل از فارس، محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (دوشنبه) در شصت و پنجمین کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت.
وی که به همراه هیأتی از جمله کاظم غریب آبادی نماینده دائم ایران در آژانس و بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در این نشست حضور یافت، گفت: بسیار خوشبختم که به عنوان رئیس جدید سازمان انرژی اتمی ایران، در شصت و پنجمین نشست سالیانه آژانس بین المللی انرژی اتمی حضور دارم.

 

 

اسلامی با بیان این‌که روند غیرقابل اجتناب و تقاضای روزافزون انرژی که برای توسعه پایدار یک الزام جدی به شمار می‌رود، با چالش‌هایی روبروست، اظهار داشت: جامعه جهانی می‌بایست با گام‌های دسته جمعی به مشکلات پیش رو در این زمینه رسیدگی کند.
وی بیان کرد: آژانس، بر اساس اساسنامه خود موظف به یاری رساندن بدون تبعیض به کشورهای عضو، در توسعه بهره برداری صلح آمیز از انرژی هسته‌ای است. با توجه به نیازها و اولویت کشورها، آژانس همچنین می‌بایست نسبت به تقویت حوزه‌های همکاری فنی مبادرت ورزد و بر این اساس، به کشورهای عضو در رسیدن به اهداف توسعه پایدار از طریق توزیع دانش، تجربه و انتقال فناوری و تجهیزات، بدون هرگونه تبعیض و سیاسی کاری، مساعدت و همراهی کند.

* برجام نمونه بارز حسن نیت ایران
معاون رئیس جمهور خاطرنشان کرد: برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) که با هدف رفع موانع پیشرفت توسط جمهوری اسلامی ایران توافق شد یک نمونه بارز از حسن نیت جمهوری اسلامی ایران است که ایالات متحده آمریکا با بی توجهی کامل نه تنها به آن عمل نکرد، بلکه با به کارگیری سیاست‌های یکجانبه گرایی مفاد برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل را نقض کرد و از آن خارج شد. سیاست به اصطلاح «فشار حداکثری» نیز به شکست انجامید و دولت آمریکا راهی ندارد به غیر از اینکه اعتیاد خود به تحریم‌های یکجانبه را ترک کند و به قوانین بین‌المللی احترام بگذارد.

* اکنون زمان آن فرا رسیده که ایالات متحده سیاست‌های غلط خود را اصلاح کرده و در ابتدا همه تحریم‌ها را به شیوه‌ای عملی، موثر و قابل راستی آزمایی لغو کند
به گزارش فارس، وی در ادامه گفت:‌ در این زمینه، تنها پس از حدود دو سال و نیم از گسترش مداوم تحریم‌های فراگیر اقتصادی توسط ایالات متحده و عدم انجام اقدامات عملی از سوی سه کشور اروپایی و اتحادیه در اجرای تعهدات خود، مجلس شورای اسلامی ایران در دوم دسامبر ۲۰۲۰ قانونی را تصویب کرد که بر اساس آن، دولت موظف شد در صورت تداوم عدم پایبندی مشارکت کنندگان توافق ظرف دو ماه پس از لازم الاجرا شدن قانون اجرای کلیه فعالیت‌های راستی آزمایی و نظارت فراتر از موافقتنامه جامع پادمان در ایران را متوقف کند.
 اسلامی اضافه کرد: اکنون زمان آن فرا رسیده که ایالات متحده سیاست‌های غلط خود را اصلاح کرده و در ابتدا همه تحریم‌ها را به شیوه‌ای عملی، موثر و قابل راستی آزمایی لغو کند.
وی بیان کرد: جناب آقای آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرده اند که دولت خواهان مذاکرات نتیجه محور، با هدف برداشته شدن فشارها و تحریم‌های ناعادلانه علیه ملت ایران است.

 

 

رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: ایران همواره با آژانس همکاری کرده است، در عین حال لازم است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از سیاسی کاری بپرهیزد و استقلال، بی طرفی و حرفه‌ای بودن خود را حفظ کند.
 وی گفت: همانطور که در چندین تصمیم و قطعنامه مصوب کنفرانس عمومی بیان شده است، حمله به تاسیسات هسته‌ای که برای اهداف صلح آمیز استفاده می شود، مغایر با قوانین بین‌المللی است و همه حملات مسلحانه به تاسیسات هسته‌ای دارای کاربرد صلح آمیز، باید به صراحت ممنوع شود.

اسلامی یادآور شد: متأسفانه بی عملی سازمان ملل و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در برخورد با اقدامات تروریستی علیه تاسیسات صلح آمیز هسته‌ای، متجاوزان را تشویق به ادامه و حتی نقض اساسی‌ترین و بنیادی‌ترین اصول حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل متحد کرده است.

وی تصریح کرد:‌بسیار ضروری است که آژانس فوراً به این موضوع توجه کند تا هم از تاسیسات هسته‌ای در برابر چنین اقدامات یا تهدیدهایی محافظت و هم از اعتبار خود صیانت کند. 
رئیس سازمان انرژی اتمی اضافه کرد: ما اعتقاد راسخ داریم که راه‌حل اصلی برای تهدیدهای موجود ناشی از سلاح‌های هسته‌ای، خلع سلاح هسته‌ای کامل و قابل راستی آزمایی است. ما خواستار اجرای کامل ماده ششم ان.پی.تی هستیم و از اینکه کشورهای دارای سلاح هسته‌ای بر حفظ زرادخانه‌ها و سیستم‌های انتقال خود مصمم هستند و برخی از آنها به طور جدی به دنبال بروزرسانی آنها می‌باشند، عمیقا ابراز تاسف می‌کنیم.

* نگرانی جدی از برنامه هسته‌ای مخفی نظامی رژیم صهیونیستی
به گزارش فارس، رئیس سازمان انرژی اتمی در ادامه سخنرانی خود ادامه داد: ایران به عنوان مبتکر ایجاد منطقه عاری از سلاح هسته‌ای در خاورمیانه از سال ۱۹۷۴، نگرانی جدی خود را از برنامه هسته‌ای مخفی نظامی رژیم صهیونیستی بیان می دارد. متأسفانه، علی رغم تصویب قطعنامه کنفرانس بازنگری NPT در سال ۱۹۹۵ و همچنین برنامه‌های اقدام بعدی آن در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰، این رژیم هنوز فعالیت‌ها و تاسیسات هسته‌ای خود را ذیل موافقتنامه جامع پادمان آژانس قرار نداده، اقدامات تروریستی خود علیه تأسیسات صلح آمیز هسته‌ای را ادامه داده، دانشمندان هسته‌ای را ترور کرده و بدین طریق، ثبات و امنیت منطقه و یکپارچگی و اعتبار NPT و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را به خطر انداخته است.

 

 

* مسئولیت ایمنی و امنیت هسته‌ای به طور کامل بر عهده دولت‌های عضو است
 اسلامی همچنین بیان کرد: ایمنی هسته‌ای همیشه جزو اولویت‌های ما بوده و از این رو، برای تقویت مقررات ایمنی مرتبط اهمیت زیادی قائل هستیم. جمهوری اسلامی ایران مجددا تأکید می‌کند که مسئولیت ایمنی و امنیت هسته‌ای به طور کامل بر عهده دولت‌های عضو است.
 وی گفت: در مورد امنیت هسته‌ای، معتقدیم اقدامات اتخاذ شده نباید مانع همکاری بین‌المللی در زمینه فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای شود و مسئولیت‌های تعیین شده آژانس را ذیل برنامه همکاری فنی تضعیف کند.
اسلامی افزود: در خاتمه، امیدواریم به روزی برسیم که شعار «استفاده صلح آمیز از انرژی هسته‌ای برای همه و سلاح هسته‌ای برای هیچ کس» در سراسر جهان رسمیت یافته و محقق شود. تحقق این پیام، نقش انرژی هسته‌ای در ایجاد صلح، سلامتی و رفاه در سراسر گیتی را برجسته کرده و بدان شتاب بدهد.
رئیس سازمان انرژی اتمی خاطرنشان کرد: همچنین می خواهم به این نکته اشاره کنم که ایران مهد تمدن‌ها و کشوری دوستدار صلح است که به لحاظ تاریخی به فناوری و علوم در سراسر جهان یاری رسانده است. در این چارچوب، ما برای دنبال کردن فعالیت‌ها و برنامه هسته‌ای کاملا صلح آمیز خود مصمم هستیم و همانگونه که توسط رئیس جمهور کشورمان، در طی نشست سران شانگهای در ۱۷ سپتامبر ۲۰۲۱، بیان شده «هیچ موضوعی نمی‌تواند فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای ایران را که در چارچوب مقررات بین‌المللی انجام می شود، دچار توقف کند.»

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین