علت من اخبار

 /  تعاون و اشتغال

ایجاد 107 هزار فرصت شغلی توسط بسیج سازندگی

مسئول سازمان بسیج سازندگی با بیان اینکه سال گذشته با طرح‌های بسیج سازندگی 107 هزار فرصت شغلی ایجاد شد، گفت: بانک‌ها مصوبه دولت برای پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت به تولید را اجرا نکردند.

ایجاد 107 هزار فرصت شغلی توسط بسیج سازندگی

محمد زهرایی در گفت‌وگو با  خبرگزاری علت به نقل از فارس، در مورد طرح‌های ایجاد اشتغال در بسیج سازندگی گفت: امسال با مصوبه دولت در تبصره 16 بودجه که در مجلس تصویب شد، مقرر شده بود مبلغ 5 هزار میلیارد تومان برای کمک به ایجاد اشتغال به صورت تسهیلات ارزان‌قیمت با کارمزد 4 درصد پرداخت شود، اما بانک‌ها این مصوبه را نمی‌پذیرند و می‌گویند به جای آن حاضریم تسهیلات مرابحه با نرخ 18 درصد پرداخت کنیم. ما در حال مذاکره با بانک ها هستیم تا مصوبه دولت برای ایجاد اشتغال عملیاتی شود.
وی افزود: با وجود اینکه شش ماه از سال می‌گذرد، اما هنوز این مصوبه اجرا نشده و ما درصدد هستیم حداقل 50 درصد از تسهیلات برای اشتغال به صورت قرض‌الحسنه باشد. چون برای ایجاد کارگاه و اشتغال خرد و طرح‌های اقتصاد مقاومتی و مشاغل خانگی تسهیلات با نرخ 18 درصد پاسخگو نیست و باید تسهیلات برای این مشاغل حتماً قرض‌الحسنه و ارزان‌قیمت باشد.
وی گفت: ممکن است تسهیلات برای کارخانه‌های بزرگ به صورت مرابحه‌ای پاسخ دهد چون بازار بزرگ فروش و حجم انبوه تولید و بازار صادراتی دارند. اما برای کارگاه کوچک و کسب و کار خانگی، تسهیلات 18 درصد نمی‌صرفد.
* برای پرداخت به کارآفرینان 800 میلیارد تومان تسهیلات گرفتیم
به گفته زهرایی، در گیر و دار بروکراسی هستیم. فعلا از دو بانک عامل تسهیلات مرابحه به مبلغ 800 میلیارد تومان ابلاغ گرفته‌ایم که به کارآفرینان پرداخت شود اما در حال چانه‌زنی هستیم که قرض‌الحسنه پرداخت کنیم.
وی گفت:‌برای اجرای طرح‌ها زمان از دست می‌رود، زیرا فصل دوم سال سرما می‌رسد و بسیاری از کارها انجام نمی‌شود به ویژه محصولات کشاورزی در فصل دوم وجود ندارد و بسیاری از کارها توجیه اقتصادی ندارد.
مسئول سازمان بسیج سازندگی در مورد برنامه‌های این سازمان در ایجاد اشتغال گفت: چهار نقطه به عنوان هدف در سال جاری درنظر گرفته‌ایم، یکی صنایع تبدیلی و تکمیلی و قطب‌های صنایع تبدیلی در کشور. دوم، اقشار بسیج که به عنوان مثال بسیج اصناف طرح تولید چادرمشکی و کارگاه ماسک و طرح استاد شاگردی اجرا می‌کند که اینها منجر به اشتغال می‌شود. سوم، گروه‌های جهادی که کار اشتغال ایجاد می‌کنند یا کارگاه‌های کوچک راه‌اندازی می‌کنند و چهارم، پایگاه‌های مقاومت بسیج که با هدف ارتقا و احیای پایگاه‌های مقاومت بسیج در محلات و شناخت متقاضیان واقعی برای مشاغل خرد و خانکی است.
زهرایی همچنین گفت: بعد از مصوبه هیأت دولت برای پرداخت تسهیلات ارزان‌قیمت به طرح‌های اشتغال‌زایی با هیأت رئیسه مجلس در مورد اجرای تبصره 16 مذاکره می‌کنیم و امیدواریم به نتیجه برسیم. به خاطر اینکه کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی از تبصره 16 تسهیلات 4 درصدی دریافت می‌کنند و چرا بسیج سازندگی برای اجرای طرح‌ها باید وام مرابحه‌ای 18 درصد دریافت کند.
زهرایی همچنین گفت: یکی از طرح‌ها، طرح روستامددجو برای کسانی است که در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند که 200 هزار فرصت شغلی و نیز تثبیت مشاغل در این زمینه هدفگذاری شده. سال گذشته 107 هزار فرصت شغلی با طرح‌های بسیج سازندگی ایجاد شد.
* طرح حمایت از سربازان بعد از پایان خدمت
مسئول سازمان بسیج سازندگی در مورد آموزش مهارت به سربازان گفت: برای سربازان طرحی تهیه کرده‌ایم که در ستادکل سپاه و ستاد نیروهای مسلح بررسی و نهایی می‌شود که سرباز قبل از خدمت، حین خدمت و بعد از سربازی مورد حمایت قرار می‌گیرد؛ یعنی یگان نظامی باید بداند سربازی که می‌گیرد با چه مهارتی جذب می‌کند و در کجا به کار گرفته می‌شود و بعد از ترخیص از سربازی در کجا مشغول به کار می‌شوند؟
زهرایی گفت: باید نیروهای مسلح پای کار باشند و به سربازان مهارت بیاموزند. بسیج هم می‌تواند قبل از خدمت سربازی به مهارت افراد کمک کند و هم بعد از ترخیص از سربازی، افراد را در آموزش مهارت کمک کند. در حال حاضر یک‌سوم از سربازان این فرایند آموزش مهارت قبل از خدمت، حین خدمت و بعد از خدمت را می‌گذرانند و توافقات انجام شده که سازمان بسیج سازندگی بتواند حداقل به 30 هزار سرباز در طول سال مهارت‌آموزی داشته باشد.
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین