علت من اخبار

 /  سیاست

برنامه من مستند به قانون اساسی، سند چشم انداز و بیانیه گام دوم است

تهران-علت- وزیر پیشنهادی کشور با بیان اینکه می‌دانم چه سیاست‌هایی بر زمین مانده است،‌ گفت: برنامه من مستند به قانون اساسی، سند چشم انداز، بیانیه گام دوم و سیاست‌های کلی نظام است که ۱۶ مورد از آن به حوزه کاری وزارت کشور مربوط است.

برنامه من مستند به قانون اساسی، سند چشم انداز و بیانیه گام دوم است

به گزارش خبرگزاری علت به نقل ازایرنا، احمد وحیدی در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس شورای اسلامی ضمن تشریح برنامه‌های خود برای تصدی وزارت کشور اظهار داشت: برنامه‌های من در قالب ۵ فصل،‌ یک مقدمه، یک نقش کارکردهای وزارت کشور، مفهوم کلیدی وزارت کشور برای تحول،‌ اقدامات کلیدی و اولویت‌دار است.

وحیدی با بیان اینکه برنامه‌ای که تهیه شد مستند به قانون اساسی، سند چشم انداز و بیانیه گام دوم ، سیاست کلی نظام  است، گفت: ۱۶ مورد از سیاست‌های کلی به وزارت کشور مربوط است و نزدیک به ۲۴ سال توفیق دارم که در خدمت این سیاست‌ها هستم و کاملا می‌دانم که چه سیاست‌هایی زمین مانده است که باید اجرا شود.

وزیر پیشنهادی کشور گفت: از قوانین مصوب  مجلس شورای اسلامی، علاوه بر قوانینی که به طور غیر مستقیم وزارت کشور مورد خطاب است، مخاطب مستقیم حداقل ۹ مورد وزارت کشور است. بر این اساس برنامه ای در قالب ۱۳ موضوع اساسی، ۱۸ راهبرد کلان و ۱۴۸ اقدام اجرایی و برنامه های محوری تنظیم شده است که به کمیسیون ارائه شد. 

وی افزود: ۱۶۷ نماینده برنامه‌ها و دغدغه های خود را گفتند که  این دغدغه‌ها در قالب ۵۰۸ نقطه نظر با تجمیع آنها به ۳۶۵ موضوع و در ۸ فصل بخش بندی و تحلیل شد. 

وحیدی یادآور شد: از این ۸ سرفصل ۸۵ نکته به حوزه شایسته سالاری و کارآمدی توجه کرده بودند، ۶۸ نکته در مورد تعامل دولت و مجلس و ۵۸ نکته درحوزه انتخاب مدیران بود. همچنین ۳۹ نکته آسیب‌های اجتماعی، ۲۹ مورد درباره ثبات و نشاط سیاسی، ۲۹ مورد در حوزه مدیریت بحران، ۲۵ نکته در حوزه تقسیمات کشوری و ۲۳ نکته در حوزه اصلاح قوانین و مقررات بود که قریب به اتفاق  این موضوعات در برنامه ها دیده شده است.

وزیر پیشنهادی وزارت کشور گفت: مباحثی چون اعتیاد، ارتقای مدیریت شهری، فعالیت‌های سیاسی و احزاب سیاسی در قالب بندهای متعدد در برنامه مورد توجه قرار گرفته است.

وی در ادامه به نقش‌ها و کارکردهای مورد انتظار وزارت کشور اشاره کرد و افزود: نخستین نقش وزارت کشور بسیج ظرفیت‌های کشور است. در کشور ظرفیتها و قابلیت‌های فراوانی داریم که باید آنها را برای اهداف مدنظر بسیج کنیم. برای این کار یکی از کارکردهای وزارت کشور برای بسیج  این ظرفیتهاست و استانداران، فرمانداران و در سطح شهر شهرداران باید ایفای نقش کنند. 

وحیدی اظهار کرد: بسیج ظرفیت‌ها سه هدف را دنبال می کند؛ یکی گذر از مشکلات اقتصادی به منظور بهبود معیشت عمومی، هدف میان مدت درباره پرداختن به ریشه های محرومیت و محرومیت زدایی است چرا که معنا ندارد که کشور ما دارای محرومیت باشد. در حال حاضر ۲۷۰۰ نقطه از این حیث شناسایی شده که باید در برنامه ها قرار بگیرد و با بسیج ظرفیت ها و مردمی در مدت اندکی می‌توان آنها را حل کرد.

وی افزود: هدف سوم و اصلی پیشرفت عمومی کشور است. کشور باید جایگاه خود را در سطح جهان پیدا کند. اعتقاد من این است با بسیج و برنامه ریزی خوب می توانیم در عرض ده تا ۱۵ سال کشور را در بین ۱۰ اقتصاد برتر دنیا قرار بگیریم. این واقعیت‌های ظرفیت داخلی کشور است و باید کشور را به سمت پیشرفت ببریم چرا که حق کشور ما است که به این سمت برود.

وزیر پیشنهادی کشور در ادامه نقش دوم وزارت کشور را یکپارچه سازی و میان‌داری خواند و گفت: تقسیمات ما تقسیمات وزارتخانه‌ای است. هر وزارتخانه وظیفه‌هایی دارد. اما آنچه که در صحنه به وقوع باید بپیوندد مجموعه‌ای از اتفاقات است. اگر آنها در کنار هم بنشیند و با هم کار نکند کارهای جداجدا می‌شود و ثمره لازم را نمی‌دهد بنابراین یکپارچه سازی بسیار موضوع مهمی است و این مفهومی است که تا حدودی مورد غفلت قرار گرفته است. 

وحیدی افزود: وزارت کشور و رده‌های آن یعنی استانداری‌ها، فرمانداری‌ها ،‌بخشداری ها و دهداری‌ها باید یکپارچه سازی را محقق کنند و براساس آن نقش میان داری و مفهوم نگه داشتن پرچمی که به آن سمت جلو رویم باید ایفا کند. همزمان با آن هم‌افزایی هم باید اتفاق بیفتد. بسیاری از ظرفیت‌های ما در قالب هم افزا می‌تواند بسیار گسترده به سمت جلو حرکت کند که شتاب بخشی و پرکردن خلاءهای نهادی و سیستمی از جمله آنها است.

وی خاطرنشان کرد: خلاءهای سیستمی را شاهد هستیم و این خلاءها را خیلی وقت ها پر نمی کنند. کسی که باید این خلاءها را پر کند وزارت کشور است و در استان ها استانداری ها و فرمانداری ها این وظیفه را برعهده دارند.

وزیر پیشنهادی کشور در بخش دیگری از سخنانش وزیر کشور را تسهیل کننده و هماهنگ کننده دستگاه‌های مسئول در مسابقه خدمت رسانی عنوان کرد و گفت: نقش دیگر وزیر کشور حل تعارضات و حداقل سازی رقابت های معیوب و مخرب بین‌بخشی و بین دستگاه ها و بین استان ها به منظور توسعه متوازن و تعادل بین برنامه های استانی و ملی است. متاسفانه رقابت های معیوب و مخرب بین‌بخشی به ما ضرر می زند. این تعارضات باید حل شوند و مدیریت حل تعارضات و رفع این رقابت های معیوب یا حداقل سازی آنها یکی از کارکردهاست.

وی، مراقبت و تقویت شاخص های قدرت ملی در سطح کشور را از دیگر وظایف وزارت کشور عنوان کرد و گفت: قدرت ملی یک مفهوم یکپارچه است و در بخش خارجی، وزارت خارجه و دستگاه هایی که در برون مرزی مسئولیت دارند قدرت خارجی ما را دنبال می کنند اما شاخص ها و مولفه های اصلی قدرت در داخل کشور هم باید رصد، مراقبت و تقویت شود زیرا قدرت ملی است که پشتوانه سیاست خارجی ما و همه کارکردهای دیپلماسی است.

وزیر پیشنهادی کشور با بیان اینکه وزارت کشور باید همبستگی و پیوند مردم و دولت و مردم و حاکمیت را تعمیق ببخشد، خاطرنشان کرد: مهمترین جایگاه برای تقویت این پیوند، وزارت کشور است که باید آن را تحقق ببخشد و از این منظر، به وفاق اجتماعی و همبستگی ملی برسیم. تقویت و تعمیق مردم‌سالاری دینی و رعایت حقوق عامه که بعضا از آن تحت عنوان حقوق شهروندی تعبیر می شود اما در قانون اساسی، حقوق عامه نامیده شده است نیز باید توسط وزارت کشور حفظ شود.

وحیدی با تاکید بر این موضوع که هنجارهای نیکو و پسندیده باید ترویج شود، گفت: الگوهای مشارکت مردمی باید توسعه یابد و سرمایه اجتماعی و امید و نشاط و اعتماد اجتماعی تقویت شود.الگوهای مشارکت عمومی را باید مرتب در انواع مختلف بسازیم و ارائه کنیم. ملاحظه فرمودید در همین طرح کمک های مومنانه، چه الگوی مشارکت زیبایی خلق و ترویج و تثبیت و نهادینه شد. مردمی سازی توسط این الگوهای مشارکت و تقویت آنها شدنی است.

وی، کارکرد دیگر وزارت کشور را پیش بینی، پیشگیری و اقدام به موقع در خصوص بحران‌ها عنوان کرد و گفت: اینها کارکردهایی است که وزارت کشور دارد اما اینها را باید حول یک مفهوم عمومی شکل دهیم. اگر این مفهوم عمومی شکل بگیرد آنوقت می توانیم آنها را به خوبی سامان دهی کنیم. این مفهوم عمومی که آنرا گفتار راهبردی نام نهاده ایم با دو هدف شکل می‌گیرد که یک هدف تحکیم ساختار قدرت و دیگری شکل دهی به دولت اسلامی است.

وزیر پیشنهادی کشور به مراحل تکامل انقلاب اسلامی از منظر مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: مقام معظم رهبری پنج مرحله را در ارتباط با مراحل تکامل انقلاب بیان فرمودند که مرحله سوم آن ایجاد دولت اسلامی است.ارتقای کیفیت و کفایت حکمرانی است که می تواند به تحقق دولت اسلامی منجر شود و تحقق آن در قالب دو هدف بنیادین دنبال می‌شود. ایجاد تعادل و توازن بین برنامه‌های استانی و ملی و ایجاد تعادل و توازن بین برنامه های بخشی و استانی این دو هدف بنیادین هستند.

وحیدی از پیگیری مفهوم دولت اسلامی در سه سطح خبر داد و افزود: تعالی حکمرانی کشور با ایجاد یکپارچگی و انسجام درونی دستگاه های دولتی و اجرایی، تعالی حکمرانی شهری و روستایی و مراقبت از منابع بین نسلی و تعالی حکمرانی در زنجیره های ارزش ساز در همه حوزه ها، سه سطح مورد نظر وزارت کشور برای تحقق دولت اسلامی هستند.

وی با بیان اینکه در همه حوزه ها از جمله حوزه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی باید زنجیره های ارزش تعریف شود، خاطرنشان کرد: البته، اولویت ما تولید است و همانطور که رهبر معظم انقلاب فرمودند امروز بحث تولید شعار اساسی ماست و لذا ایجاد زنجیره های ارزش در موضوع تولید، اولویت بیشتری دارد.

وزیر پیشنهادی کشور، ۱۴ اقدام کلیدی را در دستور کار خود عنوان کرد و افزود: تقویت قرارگاه عملیاتی کرونا در تعامل با ستاد ملی و فعال کردن ستادهای استانی یکی از دستورکارهاست زیرا موضوع کرونا اکنون از فوری ترین مسائل کشور است.

وحیدی،‌ پیگیری رفع موانع تولید و پشتیبانی بیشتر از زنجیره های ارزش‌ساز ملی، هماهنگی و یکپارچه‌سازی اقدامات برای محرومیت‌زدایی در مناطق اولویت‌دار و حاشیه شهرها، تقویت اقتصاد و آبادانی مرز و اقتصاد مرز و دیپلماسی مرزی و اقتصادی جهت تعامل استان های مرزی کشور با کشورهای همسایه، سامان دهی به مساله تقسیمات کشوری با توجه به آمایش سرزمین و توزیع مناسب امکانات منطقه ای و شناسایی بسترهای فسادخیز در مدیریت شهری و روستایی با رویکرد پایدارسازی در درآمدها را از جمله دیگر دستورکارهای خود عنوان کرد.

وی از پیگیری پروژه های نیمه تمام عمرانی، تقویت سازمان مدیریت بحران، مهار و کاهش آسیب های اجتماعی به ویژه مواد مخدر، اصلاح قوانین با مشارکت مجلس شورای اسلامی در در حوزه انتخابات، شوراها، مدیریت شهری، تقسیمات کشوری و احزاب در دوره وزارت خود خبر داد و گفت: بسترسازی گفت و گوهای مستمر با جریانات سیاسی و اجتماعی، نخبگان و تشکل ها و ایجاد تفاهم و توافق جهت پیشرفت کشور از جمله دیگر دستورکارهای من خواهد بود.

وزیر پیشنهادی کشور، تقویت و تعمیق امنیت فردی و اجتماعی با اولویت مدیریت امنیتی نرم و پیش‌نگر و تقویت پایگاه داده جمعیتی کشور برای ایرانیان داخل و خارج و حمایت و تقویت همه جانبه نیروی انتظامی را از دیگر دستورکارهای خود عنوان کرد.

وحیدی با بیان اینکه ما همه این کارها را جز با تعامل با نمایندگان مجلس نمی توانیم جلو ببریم، تصریح کرد: بهترین بازوی مشورتی و نظارتی برای وزارت کشور، خود نمایندگان هستند. کسی بهتر از نمایندگان مشکلات شهرها را نمی شناسد و کسی بهتر از آنها نمی تواند در قالب نظام مسائل استانی و شهری، مشکلات را تبیین کند و در یافتن راه حل ها و سیاست‌گذاری ها به وزارت کشور کمک کند.

وی خطاب به نمایندگان مجلس یازدهم گفت: در انتخاب مدیران، شما می توانید بهترین مشورت ها را دهید و در نظارت ها هم همین طور می توانید بهترین کمک نظارتی را به ما بدهید. طبیتعا ما در این حوزه باید از حداکثر ظرفیت های موجود استفاده کنیم و انتخاب های ما بر اساس معیارهایی باشد که مورد انتظار مردم است.

وزیر پیشنهادی کشور به وصیت نامه سیاسی-الهی امام خمینی(ره) اشاره کرد و افزود: امام(ره) به وزیران کشور در طول تاریخ توصیه کردند در انتخاب استانداران دقت کنند و اشخاص لایق، متعهد، متدین، عاقل و سازگار با مردم را انتخاب کنند تا آرامش در کشور هرچه بیشتر حکمفرما باشد. ما به هیچ وجه از این شاخص ها نمی توانیم کوتاه بیاییم و اگر ما به این شاخص ها در انتخاب مسئولان دقت لازم را داشته باشیم مشکلات ما راحت‌تر حل می شود.

وحیدی با تاکید بر ارتباط استانداری ها، فرمانداری ها و وزارت کشور با بدنه مردم، گفت: از فرمایشات رهبری معظم انقلاب در مراسم تنفیذ حکم جناب آقای رییسی وام می گیرم که فرمودند آن مسیری که کشور و ملت را به حقوق اساسی خود می رساند و کشور را در جایگاه اساسی خود قرار می دهد تمسک به ارزش های اساسی انقلاب است. حضور مردم در همه مسائل حل کننده مشکلات است و هیچ جایگزین دیگری ندارد و هنر اصلی انقلاب هم همین بود که مردم را از یک مجموعه و توده منفعل و مصرفی و فاقد یک نگاه ملی و عمومی به یک مجموعه پرانگیزه، علاقه‌مند و همت دار و هدف دار و آرمانخواه تبدیل کرد.

وی تصریح کرد: اینها منشور حرکت ما در رابطه با مردم است. ما باید قبول کنیم و بدانیم که شانی جز خدمتگزاری به مردم نداریم. امروز که دولت سیزدهم به عنوان آخرین دولت منتهی به چشم انداز ۱۴۰۴ و اولین دولت گام دوم انقلاب اسلامی است، با صحنه های عجیبی در منطقه مواجه هستیم. امروز مقاومت و تاب آوری ملت بزرگ ایران در مقابل همه توطئه های رنگارنگ دشمن استکباری و صهیونیستی و علیرغم همه کاستی های داخلی حیرت برانگیز و اعجاب آور است.

وزیر پیشنهادی کشور گفت: امروز پنجه های قدرتمند ملت ایران در حال خواباندن مشت های خونین استکبار جهانی و به ویژه آمریکاست و شاهد اخراج آمریکا از منطقه و فرار آنها از منطقه هستیم. امروز ملت ایران در اوج می درخشد. این همه توطئه و تبلیغات و این همه جنگ های شناختی، روانی و روحی برای عقب نشاندن ملت ایران موفق نبوده است. در همین شرایط، مردم ایران یک مجلس انقلابی  و یک رییس جمهوری انقلابی انتخاب کرد و این نشان‌دهنده برجستگی‌های ملت ماست. اندکی صبر لازم است تا این پیروزی کامل ملت ایران را ما چشن بگیریم. شکرانه این نعمت بزرگ چیست؟ جز با خدمت شبانه روزی و تلاش دائمی و کار بی‌منت و جهاد همه جانبه توسط کسانی که مدال خدمتگذاری این ملت نصیب آنها می شود محقق نخواهد شد. 

وزیر پیشنهادی با تاکید بر این که ما در یک مبارزه جهانی هستیم افزود: این مبارزه در حال پیروزی به نفع ملت ایران است. دشمنان از هیچ ترفندی برای تضعیف ملت خودداری نمی کند. همین تحریم‌های ناجوانمردانه دشمنان که ملت به خوبی در این ماجرا در حال فائق آمدن است که به برکت یک دولت انقلابی این امر سرعت پیدا خواهد کرد.

وحیدی گفت: همه معیارها و شاخص ها و حرکت های ما یک چیز است و آن پاسداری از ارزش های انقلاب اسلامی که شهدای ما پرچمدار آن بودند و ما با وامدار آنها هستیم برای این که در مسیر خدمت و ملت همان را دنبال کنیم.

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین