علت من اخبار

 /  نفت و انرژی

جزئیات تامین انرژی نیروگاهی در فصل زمستان

سخنگوی صنعت برق گفت: نیاز مصرف زمستان امسال در صنعت برق معادل 43 هزار مگاوات و 5 درصد بیشتر از اوج بار سال گذشته برآورد می‌شود.

جزئیات تامین انرژی نیروگاهی در فصل زمستان

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در گفتگو با خبرگزاری علت به نقل از فارس با اشاره به این مسئله کسری میزان گاز ورودی به نیروگاه‌های کشور گفت: ما در 3 ماه سرد آذر، دی و بهمن ماه با کسری میزان گاز ورودی به نیروگاه‌های کشور مواجه هستیم که سال گذشته این ناترازی به طور میانگین بین 80 تا 110 میلیون مترمکعب گاز طبیعی بود.

سخنگوی صنعت برق در بیان اینکه نیاز مصرف زمستان امسال در صنعت برق معادل 43 هزار مگاوات برآورد می‌شود، تاکید کرد: با توجه به افزایش اوج بار، نیاز به گاز طبیعی نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده و در زمستان سال جاری نیروگاه‌های کشور با احتساب طرح‌های مدیریت مصرف به حداقل 227 میلیون متر مکعب گاز در طول روز نیاز دارند.

*توان تامین 48 درصد سوخت نیروگاهی در فصل سرد با استفاده از گاز طبیعی وجود دارد

وی در تشریح توافقات صورت گرفته بین وزارت نیرو و نفت به منظور تامین سوخت در فصل زمستان گفت: بر این اساس وزارت نفت قول تامین 110 میلیون متر مکعب گاز  در روز معادل 48 درصد از نیاز نیروگاه‌های کشور را داده و بین 110 تا 120 میلیون متر مکعب گاز مورد نیاز روزانه نیروگاه در فصل سرد تامین نمی‌شود.

رجبی مشهدی در پاسخ به این مسئله که میزان کسری سوخت ناشی از کسری تامین گاز طبیعی از چه منابعی تامین می‌شود، گفت: به منظور کسری ناترازی تامین سوخت گاز طبیعی باید از منابع سوخت مایع استفاده کنیم تا از اوج بار فصل زمستان بدون مشکل عبور کنیم.

*نیاز 117 میلیون لیتری صنعت برق به سوخت مایع در زمستان

سخنگوی صنعت برق، با اشاره به اینکه مخازن ذخیره‌سازی سوخت مایع نیروگاه‌های کشور 25 درصد کمتر از مقدار مشابه سال گذشته است، گفت: در شرایطی که گاز طبیعی مطابق توافق به نیروگاه برسد، صنعت برق به روزانه 117 میلیون لیتر گازوئیل نیاز دارد تا ناترازی سوخت خود را تامین کند.

این مقام مسئول، با اشاره به اینکه در حال حاضر توافق شده که روزانه 30 تا 35 میلیون لیتر گازوئیل به طرفیت مخازن سوخت مایع نیروگاه اضافه شود، گفت: ظرفیت کل مخازن سوخت مایع نیروگاه‌های کشور 3.6 میلیارد لیتر است که در حال حاضر 1.7 میلیارد متر مکعب از این ذخایر با سوخت مایع پر شده است. در شرایطی که روند افزایش روزانه 30 تا 35 میلیون لیتر گازوئیل ادامه داشته باشد، این مخازن ظرف 2 ماه آینده تکمیل شده و مشکلات صنعت برق تا حد زیادی بهبود پیدا خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه هر مخزن سوخت مایع باید در مدت فصل سرد 2.5 مرتبه پر شود، ادامه داد: به نظر می‌رسد، در بازه زمانی فصل سرد نیروگاه‎های کشور به استفاده از سوخت نفت کوره تا حد 35 میلیون لیتر در روز مجبور شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین