علت من اخبار

رشیدیان: ۵.8 میلیون نفر در نوبت عمره مفرده و 1.2 میلیون نفر در صف حج هستند

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در نوبت حج و ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در نوبت عمره هستند، گفت: ثبت‌نام برای سفرهای زیارتی عتبات عالیات به‌روز است.

رشیدیان: ۵.8 میلیون نفر در نوبت عمره مفرده و 1.2 میلیون نفر در صف حج هستند

به گزارش خبرگزاری علت به نقل از فارس، علیرضا رشیدیان، ئیس سازمان حج و زیارت با اشاره به بازنگری فرآیندهای این سازمان اظهار داشت: تمامی فرآیندها در راستای هدف اصلی که تسهیل و هوشمندسازی سفرهای حج، عمره و زیارت عتبات و نیز ارتقای کیفیت خدمات، افزایش سرعت، دقت و کاهش هزینه‌ها بود، در قالب کارگروه‌های ۲۱ گانه با رویکرد حفظ متولی‌گری و کاهش تصدی‌گری سازمان انجام شد.
وی عنوان کرد: در نهایت عمده تغییرات در حوزه سفرهای زیارتی عتبات عالیات و سوریه بود ضمن آنکه در فرآیندهای اجرایی حج و عمره نیز تغییراتی در بخش اجرایی انجام شد.
۱.۲ میلیون نفر در صف حج تمتع هستند
رشیدیان با این توضیح که هم اینک یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در نوبت حج و ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر در نوبت عمره هستند، گفت: ثبت‌نام برای سفرهای زیارتی عتبات عالیات به روز است. البته بر اساس تاکید نخست وزیر عراق این لغو روادید فعلا محدود به سفرهای هوایی است که امیدواریم به زودی سفرهای زیارتی آغاز شود.
وی با تاکید بر ضرورت کاهش تصدی‌گری‌ها در این حوزه عنوان کرد: با نگاه به این موضوع بنای ما برای جذب زائر، متمرکز بر ۲ هزار و ۵۰۰ دفتر زیارتی دارای مجوز است به گونه‌ای که ما ظرفیت‌های مسکن، تغذیه، تدارکات و حمل و نقل را در عراق استاندارد و تایید کرده و مجموعه خدماتی که باید به زائر ارائه شود از اعزام تا نقل، تغذیه، اسکان و غیره را در قالب بسته‌های متنوع در اختیار این دفاتر قرار می دهیم. ضمن آنکه خدماتی مثل بیمه، بهداشت و درمان و فرهنگی در خدمت زائران است.
رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه دفاتر زیارتی بنا به سلیقه، نیاز و شرایط زائران خود بسته‌های مناسب زیارتی متنوعی که تهیه شده و را به آنان ارائه می‌دهند، تصریح کرد: این بسته‌ها که هم ظرفیت‌های بالقوه داخل عراق و هم بسته‌های فرهنگی، بهداشتی و بیمه در آن‌ها تعبیه شده از طریق نرم افزاری که سازمان طراحی کرده دراختیار دفاتر قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به نقل قولی از سفیر جمهوری اسلامی ایران درعراق مبنی بر اینکه اگر الان ۱۰۰ زندانی ایرانی در عراق باشند یک نفر آنها از گروه‌های اعزامی حج و زیارت نیست، افزود: گروه‌های حج و زیارت الزامات ویژه‌ای را رعایت می‌کنند و از سویی سازمان حج و زیارت بر اساس تاکیدات و منویات مقام معظم رهبری و با نظر نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت حرکت می‌کند و منافع شخصی و گروهی بر آن حاکم نیست و رضایتمندی زائران جزو اولویت‌های این مجموعه است.
تدوین پروتکل‌های بهداشتی ویژه سفرهای زیارتی
رشیدیان در ادامه با اشاره به تعطیلی سفرهای عتبات در پی بروز و ظهور ویروس کرونا و مصوبه ستاد مربوطه از اسفند سال ۹۸ گفت: با توجه به ماندگاری ویروس کرونا و ضرورت فراهم شدن شرایط برای تداوم زندگی مردم در ابعاد مختلف، با همکاری وزارت بهداشت و هلال احمر دستورالعمل‌هایی را با فرض وجود کرونا برای حج و سفرهای زیارتی تهیه و تدوین کردیم.
رئیس سازمان حج وزیارت عنوان کرد: در قالب این دستورالعمل‌ها همه موارد شامل؛ ثبت‌نام، آموزش، اعزام‌ها، نقلیه، تغذیه و تدارکات و زیارت و... مورد توجه قرار گرفت و این دستورالعمل‌ها در قالب پروتکل بهداشتی تهیه و از طریق وزارت امورخارجه و سفارت ایران برای مسوولان ذیربط عراقی ارسال شد.
وی افزود: بعد از تعطیلی حج امسال از سوی کشورعربستان بنای ما بر این بود اعزام زائران به عتبات را با توجه به دستورالعمل‌های تدوین شده و بهبود شرایط درمان و واکسیناسیون از عرفه آغاز کنیم که علی‌رغم سفر معاون عتبات سازمان حج و زیارت به کشور عراق و دیدار با وزیر سیاحه، این مهم میسر نشد.
رشیدیان در ادامه با اشاره به برنامه ریزی برای اربعین امسال و پیشنهاد سفیر کشورمان مبنی بر اعزام ۵۰۰ هزار زائر و راه اندازی ۵۰۰ موکب با حضور ۵۰ هزار خدمتگزار و عدم پذیرش آن از سوی کشور میزبان اظهار کرد: عراق ابتدا با پذیرش۳۰ هزار نفر از زائران کشورمان موافقت کرد که در ستاد مرکزی اربعین نیز مقرر گردید این سهمیه به ۵۰۰ موکب مربوط به ستاد بازسازی عتبات اختصاص یابد که با سفر نخست وزیر عراق به ایران و تخصیص ۳۰ هزار سهمیه جدید، این رقم نیز بین زائرین ثبت نام شده توزیع شد.
وی با بیان اینکه سازمان حج و زیارت مسئولیت کمیته ثبت نام و اعزام را عهده دار بوده و یکی از کمیته‌های زیر مجموعه ستاد مرکزی اربعین است، گفت: ما پیش ثبت‌نام را بر اساس میانگین اعزام‌های اربعین سال ۹۸ برای هر استان اختصاص دادیم که ظرف ۴۸ ساعت اولیه بیش از ۱۰۰ هزار نفر در سامانه سماح ثبت‌نام کردند.
رشیدیان با اشاره به اطلاعیه نخست وزیری عراق و تعیین شروطی برای این سفر گفت: پذیرش فقط ۶۰ هزار زائر، دریافت ویزای معتبر، داشتن گواهینامه واکسیناسیون، در اختیار داشتن نتیجه تست منفی کرونا ۷۲ ساعت قبل از اعزام و الزام به سفر هوایی از سوی کشور میزبان از جمله این شروط بود که نارضایتی‌هایی از سوی متقاضیان به دنبال داشت و در پی آن برای تسهیل و تسریع امور زائران در شرایط کرونایی اقدامات مهمی انجام دادیم.
تست کرونا در برخی استان‌ها از زائران اربعین گرفته نشد
وی با تاکید بر اینکه آنچه برای ما خیلی مهم بود راه اندازی دوباره این سفر بود ، عنوان کرد:ما در کشور با پارادوکسی در این حوزه مواجه بودیم چنان که دریک سو خیل عظیم مشتاقان زیارت و در مقابل عده‌ای که دغدغه سلامت را داشتند و در این میان با توجه به این دغدغه‌ها برای حفظ سلامت مردم کمیته بهداشت و درمان موظف شد. به ویژه در بازگشت زائران تست کرونا از زائران را در مبادی ورودی انجام دهند اما جای تاسف است که برخی استانها انجام ندادند.
رشیدیان تصریح کرد: بر خلاف نگرانی‌هایی که در بحث مرزهای زمینی و خیل زائرانی ورودی از این طریق داشتیم اما عموما در این مبادی تست کرونا به صورت رندمی انجام شد و در مجموع از میان تمام زائرانی که عازم زیارت اربعین در عراق شدند فقط ۵ نفر که همه آنها هم زمینی به این سفر آمده بودند تست کرونای شان در عراق مثبت شد که از این تعداد فقط دو مورد بستری شدند. تاکید بر آن بود همه کسانی که برمی‌گردند تست شوند و تاکید شده بود که خانواده‌ها هم به دیدار آنها نروند و تا انجام تست و اطمینان از سلامت آنان رعایت کنند.
ستاد اربعین برای اعزام‌های میلیونی ایجاد شده است
رئیس سازمان حج و زیارت افزود: بنای ما در حج و نیز سفرهای عتبات عالیات کاهش نیروها در عین انجام وظیفه با بهترین کیفیت بود و امسال نیز در اربعین بیش از ۶۰ نیروی ستادی و ۵۰ نفر از نیروهای مردمی دربخش امداد و گمشدگان و ۲۰۰ نفر از نیروهای کارگزاران به طور مستقل در این مراسم حضور یافتند و در بازگشت از این سفر نیز همه را موظف کردیم تست کرونا را انجام دهند.
وی با بیان اینکه از بین نیروهای امدادی و ستادی فقط ۲ نفر نتیجه تست شان مثبت شد، در زمینه بروز برخی مشکلات و نارضایتی‌ها در جریان سفر امسال گفت: در کنار محدودیت سهمیه زائر و شروط دولت عراق که موجب نارضایتی عاشقان زیارت اربعین شد، ستاد اربعین مجموعه‌ای است که برای اعزام‌های میلیونی ایجاد شده است. چنان که در سال ۹۸ از سه میلیون و ۲۰۰ هزار زائر اربعین حسینی فقط حدود ۸۳ هزار نفر به صورت هوایی عازم شدند و بقیه زمینی به این سفر رفتند و در واقع این ستاد کمتر در حوزه اعزام‌های کوچک و محدود تجربه داشت.
رشیدیان با اشاره به اینکه شاید اگر امسال صفر تا ۱۰۰ اعزام ۶۰هزار زائر به یک کمیته مثل حج و زیارت سپرده می‌شد امکان مدیریت منسجم و بهتر آن وجود داشت، خاطر نشان کرد: واقعا تلاش همه عزیزان بر آن بود که در جریان اربعین کارهایشان را درست و به بهترین نحو انجام دهند و بسیار تلاش کردند امور به موقع و صحیح به انجام رسد.
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین