علت من اخبار

 /  آذربایجان غربی

شیوع همزمان ویروس کرونای جدید و دلتا وضعیت را بحرانی خواهد کرد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی از اختصاص تمام تخت‌های بیمارستانی استان به بیماران کرونایی خبر داد و گفت: اگر شیوع ویروس جدید کرونا با دلتا همزمان شود شرایط فاجعه باری در پیش رو خواهیم داشت.

شیوع همزمان ویروس کرونای جدید و دلتا وضعیت را بحرانی خواهد کرد

جواد آقازاده در گفت‌وگو با خبرگزاری علت به نقل از فارس در ارومیه، با اشاره به آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان و افزایش شمار بستری‌ها اظهار داشت: طی ۲۴ ساعت تعداد ۲ هزار و ۵۹ نفر بر اثر ابتلا به سندروم حاد تنفسی در مراکز درمانی استان بستری شدند و مجموع تعداد بستری‌ها تعداد یک‌زار و ۲۶ نفر مشکوک به کرونا و تعداد یک‌هزار و ۸۱۱ نفر مبتلا به کرونا هستند.
وی ادامه داد: از مجموع بیماران بستری شده در مراکز درمانی استان تعداد ۲۹۷ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه بستری و تعداد ۷۱ نفر به دستگاه ونتیلانتور متصل هستند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی با اشاره روند واکسیناسیون در استان تصریح کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته تعداد ۱۹ هزار و ۱۱ نفر واکسن کرونای خود را دریافت و در مجموع به ۷۷۹ هزار و ۶۸۸ نفر در استان واکسن کرونا تزریق شده است.
آقازاده خاطرنشان کرد: هم اکنون در قسمت صعودی پیک پنجم هستیم و براساس پیش‌بینی‌ها احتمالا تا ۲ هفته دیگر به قله برسیم به شرطی که مردم و مسئولان همکاری کنند در غیر این‌صورت این روند طولانی‌تر خواهد شد.
وی اضافه کرد: از لحاظ تامین سرم و دارو مشکلی نداریم و مراکز سرپایی تزریق رمدسیور در بیمارستانهای امام و مطهری راه اندازی شده و کمک کرده تا میزان بستری‌ها کنترل شود.
این مقام مسوول اذعان کرد: تیمی برای ارزیابی مراکز درمانی استان تشکیل شده و تمام بیمارانی که بیش از حد بستری بودند به تدریج ترخیص می‌شوند تا تخت آزاد شود و در حال حاضر مجموع بیماران بستری در مراکز درمانی استان نزدیک۲ هزار نفر است که انتظار می‌رود تا سه هزار نفر افزایش یابد.
آقازاده در ادامه با اشاره به اینکه نوع جدید ویروس کرونا موسوم به لامبدا منشا آمریکای جنوبی دارد و در ترکیه رویت شده است یادآور شد: در حال رصد و پیگیری هستیم اگر وارد کشور شود به احتمال زیاد از این استان خواهد بود .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آذربایجان‌غربی بیان کرد: با توجه به مختصات اعلام شده اگر شیوع لامبدا با دلتا همزمان شود شرایط فاجعه باری پیش خواهد آمد.
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

پربازدیدترین

پربحث ترین