علت من اخبار

 /  اندیشه

معرفی اسلام معاصر در اروپا/ این 2 کتاب در بلگراد ازخاستگاه اندیشه مسلمانان می‌گویند

۲ کتاب جدید اسلام‏‌شناختی با عنوان «جریان‏‌شناسی اندیشه‏ مسلمین در سده بیستم» و «تاریخ اندیشه‏ اجتماعی در اسلام» در بلگراد صربستان منتشر شد.

معرفی اسلام معاصر در اروپا/ این 2 کتاب در بلگراد ازخاستگاه اندیشه مسلمانان می‌گویند

۲ کتاب جدید اسلام‏‌شناختی، از منشورات مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد به تازگی در پایتخت کشور صربستان منتشر شد. نویسندگان این دو کتاب، سعید خلیلویچ و معمر خلیلویچ از پژوهشگران صربستانی و اعضای هیأت مؤسسین مرکز مذکور در شهر بلگراد هستند که تحصیلات عالی خود را در رشته‏ فلسفه‏ اسلامی در حوزه‏ علمیه قم و جامعه المصطفی(ص) العالمیه به پایان رسانده‌اند.
جریان‌‏شناسی اندیشه‏ مسلمین در سده بیستم
کتاب «جریان‏‌شناسی اندیشه‏ مسلمین در سده بیستم» توسط سعید خلیلویچ در ۳۶۰ صفحه تألیف شده است. نویسنده در مقدمه این کتاب آورده است: اندیشه معاصر مسلمین عنوان رشته جد‌ید آموزشی است که در برخی از مراکز آموزش عالی معتبر در جهان اسلام و غرب اجرا می‏‌‌شود که در قالب برنامه آموزشی میان‌‌‏رشته‌‏ای با این عنوان بر جذابیت آن افزوده می‏‌شود، فعالیت‏‌های علمی و اجتماعی اندیشمندان مسلمان آشنا با فنون گوناگون علوم اسلامی در بستر مواجهه با چالش‌‏های جهان معاصر و حوزه‏‌‌های معرفتی مدرن، مورد تحلیل تخصصی و انتقادی قرار می‏‌گیرد.
در این کتاب ضمن شناسایی چالش‏‌های نظری اندیشمندان معاصر مسلمان و تحلیل‌هایی بر پایه اعتبار حوزه‌‏های معرفتی مختلف ارایه کرده است از جمله معرفی جریان‌‌‏های معرفتی مؤثر اندیشه معاصر مسلمانان از منظر خاستگاه‏‌‌های نظری، تاریخی و اجتماعی آن‏‌ها و همچنین توانمندی‌‏های علمی آن‌‏ها برای مواجهه با اندیشه‌‏های غرب پسارنسانس و تحلیل بازتاب‌‏های سنت عقلی و تاریخی اسلام و یا کیفیت تأثیرگذاری حوزه‏‌های معرفتی مدرن بر نظرات اندیشمندان مشهور معاصر مسلمان می‌توان اشاره کرد.
در کتاب «جریان‏‌شناسی اندیشه‏ مسلمین در سده بیستم» به تشریح چهار جریان کلی اندیشه مسلمانان از جمله تداوم میراث عقلانی تاریخی، ترویج مکانیکی معرفت مدرن، نقد مدرنیسم از منظر سنت عقلانی اسلام و بازسازی میراث تاریخی اسلام از منظر اعتبار حاکم معرفت مدرن پرداخته است. با این وجود خوانندگان در سیاق این کتاب بهتر می‏‌توانند دگرگونی‏‌های جدید در معادلات قدرت جهانی و مدل‏‌هایی را بفهمند که غرب مدرن بر اساس آن‏‌ها ظرفیت‌‏های جامع اعتبار سیاسی، رسانه‌‌‏ای و حتی آکادمیک خود را بازسازی می‌‌‏کند، با این هدف که در حاشیه عقلانیت مدرن، جایگاه ساختارهای عقلانی و آموزشی جدید در جهان اسلامی معاصر را در درازمدت استوارتر سازد.
ماشان بوگدانوسکی استاد کرسی فلسفه در دانشکده‏ فلسفه‏ دانشگاه دولتی بلگراد در تقریظ این کتاب نوشته است: این کتاب، به دلیل حجم اطلاعات، جامعیت، کیفیت علمی و اهمیت آن... مرجعی غیرقابل اغماض برای هر پژوهشگر و دانشجوی اندیشه معاصر مسلمین در منطقه‏ بالکان خواهد بود. روشی که در این کتاب برای معرفی جریان‏‌های معرفتی مختلف اتخاذ شده است، مخصوصاً برای نخبگان اروپایی حوزه‏ علوم انسانی جذاب خواهد بود، به این دلیل که آن‏‌ها چگونگی رویارویی جوامع مسلمان با چالش‏‌های جهان معاصر، به ویژه در ساحت علم را با دقت خواهند فهمید. در
تاناسکویچ اسلام‏‌‌شناس صربستانی، رئیس کرسی قدیمی شرق‌‏شناسی دانشکده‏ فیلولوژی دانشگاه بلگراد نیز درباره این کتاب نوشت: کتاب سعید خلیلویچ در میان آثار به زبان صربی بی‌‏نظیر است. مؤلف کتاب، از عالمان اصیل و برجسته مجموعه‏ سنت معنوی و فکری اسلام به شمار می‌‏آید و از سوی دیگر، آشنایی بنیادین و گسترده با جریان‏‌‌های اندیشه‏ غیرمسلمانان، به خصوص با مکاتب فلسفی غربی دارد.
تاریخ اندیشه اجتماعی در اسلام
کتاب «تاریخ اندیشه‏ اجتماعی در اسلام» نیز توسط معمر خلیلویچ در ۷۱۰ صفحه تألیف شده است. مؤلف در این کتاب در ابتدا به تفصیل پنج مقطع تاریخی کلی توسعه‏ اندیشه‏ اجتماعی اسلامی را بررسی می‏‌کند و سپس به تبیین ساختار و مبانی معرفتی این اندیشه می‏‌پردازد. در این کتاب مباحثی چون فلسفه و حیات اجتماعی؛ ادبیات مردم‏‌شناختی و سفرنامه‌‌‏نویسی؛ اندیشه اجتماعی در ادبیات؛ سیاست و معرفت جمعی؛ دوره شکل‌‌‏گیری اندیشه مستقل اجتماعی و اندیشه اجتماعی معاصر در اسلام مطرح شده است.
حسنی قنبرویچ استاد دانشکده فلسفه دانشگاه سارایوو و رئیس سابق انستیتوی مطالعات تاریخ کشور بوسنی و هرزگوین درباره این اثر نوشت: در این کتاب تصویری جامع از مراحل بسط اندیشه اجتماعی در اسلام عرضه شده است و این امر به خوانندگان کمک می‌‏کند که هم شناختی عمیق‏‌‌تر از اسلام پیدا کنند و هم نظام اجتماعی و ساختار حاکمیت در کشورهای معاصر مسلمان را بتوانند با نگاهی کاملاً علمی ارزیابی کنند. بدین جهت، اطمینان دارم که این کتاب حتی در کشورهای غیر از حوزه‏ منطقه بالکان تأثیرات بنیادین خواهد داشت.
ژلیکو کالوجرویچ فیلسوف صربستانی و استاد دانشکده فلسفه‏ دانشگاه شهر نوی‏ساد نیز بیان داشت: ساختار مفهومی و نگارشی کتاب تاریخ اندیشه‏ اجتماعی در اسلام منطبق بر سطح عالی پژوهش علمی و تخصصی است. این پژوهش جامع بر بیش از ۴۱۰ منبع و مأخذ علمی استوار است که در پایان کتاب مضبوط است. کتاب جدید معمر خلیلویچ، همچون کتاب سابق او با عنوان اسلام و جامعه‏‌شناسی دین، اثری است منسجم، قابل ارزش‌‏گذاری و به معنای علمی قابل اعتماد.
به گزارش فارس، پیش از این، پژوهشگران مرکز علوم دینی بلگراد چند کتاب تألیفی دیگر را در حوزه‌‌‏های فلسفه اسلامی، اندیشه‏ اجتماعی اسلام و اندیشه‏ معاصر مسلمین به زبان صربی به چاپ رساندند که برخی از این کتاب‏‌ها، همچون «تاریخ مختصر فلسفه‏ اسلامی»، اثر علمی مشترک برادران سعید، تهران و معمر خلیلویچ، در کرسی‌‌‏های دانشگاه دولتی بلگراد هم تدریس می‏‌‌شود. کتاب «اسلام و جامعه‏‌شناسی دین»، تألیف معمر خلیلویچ که سال گذشته منتشر شد، جزء سه کتاب برتر سال صربستان در حوزه‏ جامعه‌‏شناسی شناخته شده است. همچنین مرکز علوم دینی «قم» در بلگراد، ناشر مجله‏ علمی ـ پژوهشی علوم دینی «قم» است و این مجله که از سال ۲۰۱۴ حائز رتبه‏ رسمی علمی ـ پژوهشی از وزارت علوم جمهوری صربستان شده است، در چند پایگاه استنادی معتبر ملی و بین‏‌المللی نمایه شده است.

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین