علت من اخبار

 /  استانها

نخبگان کهگیلویه و بویراحمد به رئیس جمهور چه گفتند؟

یاسوج - علت- رئیس جمهوری در پنجمین سفر استانی به کهگیلویه و بویراحمد با نخبگان دیدار کرد و دغدغه ها و مشکلات آنها را شنید.

نخبگان کهگیلویه و بویراحمد به رئیس جمهور چه گفتند؟

به گزارش خبرگزاری علت به نقل از ایرنا، در این نشست نماینده بانوان با اشاره به مشکلات بانوان استان کهگیلویه و بویراحمد به برخی آسیب های اجتماعی استان از جمله مسائل مربوط به دختران دیشموکی اشاره کرد.
وی گلایه کرد که از دختران نخبه استان کهگیلویه و بویراحمد در مناصب دولتی و جایگاه های مدیریتی به خوبی استفاده نشده است.
فعال جهادی کهگیلویه و بویراحمد هم با برشمردن ظرفیت های استان گفت: این استان چهار پتانسیل ویژه دارد که برای محرومیت زدایی به کار نرفته است.
شایان نادری افزود: بخش اعظمی از جمعیت استان را روستائیان تشکیل می دهند اما با اجرای الگوی اشتباه و غیربومی روستاهای استان از خودکفایی خارج شده اند.
این فعال جهادی گفت: به دلیل عدم توسعه زیرساخت‌ها از محرومیت‌ رنج می‌بریم. ضمن آنکه در توزیع امکانات عدالت در استان رعایت نشده است و دادن عزت حرفه ای مشکلات را حل خواهد کرد.
وی افزود: خلاء حضور مدیران اجرایی در مناطق محروم بیداد می کند و بسیاری از مسوولان شاید یکبار در مناطق محروم حضور پیدا نکرده باشند.
فعال اقتصادی در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز چند پیشنهاد به آیت‌الله رئیسی برای پویایی اقتصاد در این استان داد .
احسان عسکری گفت: راه‌اندازی پتروشیمی ها و همچنین صنایع پایین دستی در مناطق گرمسیری و راه‌اندازی واحدهای فرآوری فرآورده های باغی و کشاورزی در مناطق سردسیری کهگیلویه و بویراحمد یکی از راه‌های توسعه اقتصادی استان است.
نخبه دیگر استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به دلیل برخی از مشکلات استان اظهار کرد: متاسفانه آمار گرایی بلای جان کهگیلویه و بویراحمد شده است.
محدث با اشاره به بیکاری و بروز آسیب‌های اجتماعی در این استان گفت: طلاق در استان افزایش یافته است از استان‌های مرزی نیستیم اما اکنون در اعتیاد و مواد مخدر وضعیت خوبی نداریم.
نماینده ولی فقیه در استان نیز در این نشست گفت: کهگیلویه و بویراحمد استانی عشایری، ایلی است که بیشترین حضور در جنگ و انتخابات و در میادین انقلاب را داشته است.
آیت‌الله سید نصیر حسینی گفت: استان ما آنطور که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته طرح ها در سایر مناطق اجرا و در کوتاه ترین زمان به بهره‌برداری می رسد اما در استان ما ۱۰ و ۲۰ سال به طول می انجامد طرح هایی که در تولید و اشتغال نقش دارد.
امام جمعه یاسوج گفت: اجرای پروژه جاده پاتاوه و دهدشت و اجرای باند دوم آن صدور دستور تکمیل سدهای تنگ سرخ و مارون ۲ که در اشتغال و کشاورزی موثر است.
وی گفت: تکمیل بیمارستان در سی سخت لنده چرام و باشت به همین شکل مانده است که اعتبار ویره ای برای استان نیاز است.
آیت الله حسینی گفت: دولت از ظرفیت های خوب نیروهای استان در سطح ملی آنچنان که انتظار می رفت استفاده نکرده است و احساس می کنیم به سرمایه انسانی استان توجه نشده است.
وی گفت: تامین اعتبار برای کارهای فرهنگی و مبارزه با آسیب های اجتماعی و فعال سازی شهرک های صنعتی کارخانه قند، پتروشیمی دهدشت از دیگر نیازهای استان است.
نماینده ولی فقیه در استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: کاهش بهره‌های بانکی از دیگر مطالبات استان است زیرا تورم و ورشکستی بنگاه‌های تولیدی همه به دلیل بالا بودن نرخ بهره بانک‌ها است .
امام جمعه یاسوج گفت: قرار دادن مشوق هایی برای جمعیت که در بحث مسکن و استخدام بیمه می‌تواند حلال مشکلات باشد زیرا استان به مانند کشور دچار آسیب جمعیتی شده است.
امام جمعه یاسوج در خاتمه گفت: امیدوار هستم دولت انقلابی از نیروهای انقلابی برای رونق استان استفاده کند.
بسیاری از خردمندان در استانها هستند
آیت الله سید ابراهیم رئیسی در پاسخ به صحبت های نخبگان و نماینده ولی فقیه گفت: باور من این نیست که همه کسانی که دارای فهم، طرح و ایده بوده حتما در تهران هستند یسباری از خردمندان و اندیشمندان در استان‌ها هستند.آنچنان که در همین استان افراد صاحب فکر زیادی هستند که باید از آن‌ها استفاده کرد.
آیت الله رئیسی گفت: مراکز علمی کشور باید نقش ایجاد تحول را ایفا کنتد اکنون تاکید می‌کنم که مدیران با مراکز علمی و دانشگاهی ارتباط داشته باشند و با دادن پروژه‌ها به دانشگاه‌ها تحول ایجاد کنند.
رئیس‌جمهور ادامه داد: کهگیلویه و بویراحمد استانی زر خیز اما محروم است چگونه به این سوال باید پاسخ داد استان غنی اما غیر برخودار می شود. این دو مولفه چطور با هم جمع می‌شوند شاید حلقه مفقوده این است که درست از مساله و ظرفیت استفاده نشده و به دنبال حل مساله نبوده‌ایم.
وی گفت: استانی دارای ظرفیت‌های زیاد کشاورزی، گردشگری، معدنی، دارای ظرفیت گسترده صنعت و نفت و پتروشیمی بوده اگر این ظرفیت‌ها برای این استان وجود دارد باید گفت چرا بیکاری و آسیب های اجتماعی مردم را رنج می‌دهد ؟
رئیس جمهور گفت: باید مطالعات در دانشگاه مبنای کار شود زیرا می‌خواهیم سخن از عدالت اثباتی و اجرایی داشته باشیم تا دچار روزمرگی نشویم و عدالت را اجراکنیم.؛ تقسیم ظرفیت‌ها در کشور باید بر اساس آمایش سرزمین باشد و این یکی از راه‌های تحقق عدالت است.
وی تصریح کرد: در دولت بنا داریم حرکت براساس آمایش سرزمین باشد و توجه عمیق به مسئله عدالت داشته باشیم و رهبری فرمودند هر کار ما باید پیوست عدالت داشته باشد و بنا داریم این امر را اجرا کنیم.
قاچاق از موانع تولید است
آیت الله رئیسی تأکید کرد: گام‌های ما باید علم پایه ، عدالت محور و براساس مطالعات دقیق باشد تا ظرفیت دقیق سر جای خود باشد که می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند.
وی ادامه داد: مساله بانک‌ها یک مشکل است که باید آن را حل کنیم تا موانع تولید رفع شود باید موانع را از جلوی پای تولید کنتده و سرمایه‌گذار برداریم قاچاق و واردات بی‌رویه یکی از موانع تولید است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه ظرفیت استان شما زیاد است افزود: برنامه هایی برای استان داریم در حوزه نفت و گاز و صنعت پتروشیمی باید کار کنیم.
وی بیان کرد: تکمیل سدها می‌تواند بسیاری از موانع کشاورزی را برطرف کند به همین دلیل تا آخر سال ۱۴۰۱ حداکثر برای تکمیل سدهای استان اقدام خواهد شد.
آیت الله رئیسی گفت: تکمیل پروژه های نیمه تمام از اولویت‌هاست البته این نیست که اگر پروژه نیاز باشد احداث نشود اما اولویت تکمیل نیمه تمام است.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اگر اقتصاد روستا حل شود شاهد کوچ به شهر نیستیم یادآور شد: اگر اقتصاد روستا فعال شود سود آن به نفع همه است.
رئیس‌جمهور در بخش دیگری از اظهارات خود در جمع نخبگان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: زیرساخت‌های اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی مورد توجه و تاکید است و معتقدم باید جهاد سازندگی احیاء شود و ما به زودی این کار را انجام می دهیم.
وی گفت: جهاد سازندگی ساماندهی به نیروهای جوان برای آباد کردن مناطق محروم می‌شود برخی فکر می‌کردند ادغام جهاد و کشاورزی می‌تواند کارساز باشد اما باید بخش جهاد روستا را احیاء کنیم و البته منظور جهاد سازندگی نه در شکل تعاون روستایی است.
به مطالعات انجام شده استناد می کنیم
رئیس‌جمهور در خصوص مقابله و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی گفت: در آسیب‌های اجتماعی مطالعاتی انجام شده و نمی خواهیم کار را از ابتدا شروع کنیم همین مطالعات می تواند زمینه حرکت دولت باشد متاسفانه از مسائلی که مروم را بسیار رنج می‌دهد مساله آسیب های اجتماعی است.
وی به ظرفیت معطل مانده شهرک‌های صنعتی اشاره کرد و گفت: بخش قابل توجهی از ظرفیت صنعتی و کارخانجات کشور معطل مانده یا تعطیل یا نیمه فعال شده است.
دکتر رئیسی در خصوص کارخانه تعطیل شده قند یاسوج هم گفت: کارها انجام شده همین روزها فعال می‌شود ۲۰۰ یا ۳۰۰ خانه کارگری اینجا هست از طرفی کارگران هم بیکار هستند هم بی‌خانه که قابل قبول نیست به هر صورت بخش قابل توجهی از این کارخانه می‌تواند مشکل بیکاری را حل کند.
وی گفت: این کار جزء اولویت‌هاست راه‌اندازی کارخانجات تعطیل با فعال کردن کارخانه های نیمه فعال جزو اولویت های ما در دولت است و باید موانع سر راه کارخانجات و شهرک‌های صنعتی که به هر دلیلی از فعالیت بازمانده برطرف شود.
وی بیان کرد: راه اندازی صنایع تبدیلی جزو تاکیدات است برنامه‌هایی تنظیم شده که در آن به صنایع تبدیلی اشاره شده است.
آیت الله رئیسی خاطرنشان کرد: دولت امروز در خدمت مردم است باید کار جمعی را با هم دنبال کنیم با مشارکت مردم کارها پیش‌ می‌رود و ظرفیت مردمی باید پای کار بیاید.
رئیس جمهوری گفت: زنان و دختران از ظرفیت‌های بالایی برخوردار هستند در جاهایی که باید استفاده شوند درنگ نکنیم برای ایجاد نشاط در این قشر احداث فضاهای ورزشی و تفریحی و پارک بانوان در دستور کار قرار گیرد.
کارهای زیادی در این استان پیش رو داریم
رئیس‌جمهور در خصوص اهمیت صنعت گردشگری و سایر صنایع گفت: صنعت گردشگری به عنوان یک صنعت مهم در استان فعال شود استان ظرف یک معادن نفت و گاز را دارد که دولت در این خصوص برنامه دارد و بستر و زمینه برای رشد فراهم شود.
رئیسی در ادامه افزود: عشایر حقیقتا سرمایه و گنجینه هستند و باید روحیه کار و تلاش در آنها بماند و کشاورزی و دامداری آنها در حوزه بهره‌وری قرار گیرد.
رئیس‌جمهور یادآور شد: کار زیادی در این ۴۰ ساله انجام شده اما کارهای زیادی هم در پیش داریم.
آیت الله رئیسی هفته‌های اخیر در سفرهای سرزده، پنجم شهریور به استان‌ خوزستان، یازدهم شهریورماه به استان سیستان و بلوچستان ، نوزدهم شهریور به استان خراسان جنوبی ، دوم مهرماه به استان ایلام و امروز (جمعه) نهم مهرماه در پنجمین سفر استانی خود به کهگیلویه و بویراحمد سفر کرد.


اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین