علت من اخبار

 /  بین الملل

گروسی: با گفت‌وگوی مستقیم و همکاری‌محور مسائل با ایران قابل حل است

لندن – علت – مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه در آغاز نشست شورای حکام با اشاره به سفر اخیرش به تهران و دیدار با مقامات کشورمان ابراز امیدواری کرد که از طریق گفت‌وگوی مستقیم، همکاری‌محور و سازنده با دولت جدید مسائل مورد اختلاف دو طرف حل و فصل شود.

گروسی: با گفت‌وگوی مستقیم و همکاری‌محور مسائل با ایران قابل حل است

به گزارش علت به نقل از ایرنا، گروسی در این بیانیه اشاره می کند که گزارش نظارت و راستی آزمایی در جمهوری اسلامی ایران در پرتو قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل و دربرگیرنده فعالیت های مربوطه آژانس در چند ماه گذشته بوده است. تا ۲۳ فوریه ۲۰۲۱، آژانس اجرای تعهدات هسته ای برجامی ایران را نظارت و راستی آزمایی کرد.
با این وجود، از آن تاریخ به بعد، این فعالیت ها به دلیل تصمیم ایران مبنی بر توقف اجرای تعهدات هسته ای برجامی خود، از جمله پروتکل الحاقی، به طور جدی تضعیف شده است.
گروسی در ادامه مدعی شد: در این گزارش، من مجدداً تأکید کردم که عدم پاسخگویی ایران به درخواست های آژانس برای دسترسی به تجهیزات نظارتی اش، به طور جدی توانایی فنی آژانس در حفظ تداوم اطلاعاتش را که برای از سرگیری راستی آزمایی و نظارت آتی بر تعهدات هسته ای ایران ضروری است، به خطر انداخته است. اطمینان آژانس از آنکه قادر به حفظ تداوم اطلاعاتش باشد، رو به کاهش بوده و اخیراً به طور قابل توجهی کاهش یافته است. این اطمینان می تواند همچنان رو به افول باشد مگر آنکه ایران این وضعیت را بلافاصله اصلاح کند.
مدیرکل آژانس در ادامه این بیانیه همچنین به گزارش"موافقت نامه پادمان عدم اشاعه هسته ای با جمهوری اسلامی ایران" اشاره کرد که در آن "تلاش های آژانس برای روشن شدن سوالات مربوط به صحت و کامل بودن اظهارات ایران ذیل موافقت نامه پادمانی و پروتکل الحاقی" شرح داده شده است.
به ادعای گروسی، وجود ذرات متعدد اورانیوم با منشاء انسانی در سه مکان اعلام نشده به آژانس و همچنین وجود ذراتی که به نحو ایزوتوپی تغییر یافته اند در یکی از این مکانها، نشانگر واضح آلودگی مواد و یا تجهیزات به مواد هسته ای موجود در این اماکن می باشد.
گروسی مدعی شد، ایران هنوز توضیحات لازم را در مورد وجود ذرات مواد هسته ای در هیچ کدام از سه مکانی که آژانس دسترسی تکمیلی به آنها داشته، ارائه نکرده است. همچنین ایران به پرسش های آژانس در رابطه با یک مکان اعلام نشده دیگر پاسخ نداده و مکان فعلی اورانیوم طبیعی به شکل یک دیسک فلزی را نیز روشن نکرده است.
گروسی همچنین با این ادعا که نگران وجود مواد هسته ای در مکان های اعلام نشده در ایران است، نوشت: من به نحو فزاینده ای نگرانم که حتی پس از دو سال، مسائل پادمانی مربوط به چهار مکان اعلام نشده ای که شرحشان رفت، لاینحل باقی مانده است.
مدیرکل آژانس در این بیانیه از ایران خواست تا "بدون تأخیر بیشتر و از طریق ارائه اطلاعات، مستندات و پاسخ به پرسش های آژانس" مسائل فوق الذکر را حل و فصل نماید.
وی یاداوری کرد: عدم پیشرفت در شفاف سازی سوالات آژانس در مورد صحت و کامل بودن اظهارات پادمانی ایران، به طور جدی بر توانایی آژانس در تضمین ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران تأثیر می گذارد.
گروسی همچنین از ایران خواست تا به تمامی تعهدات قانونی ذیل ترتیبات فرعی موافقت نامه پادمانی عمل کرده و همچنین کد اصلاحی 3.1 را به صورت کامل اجرا نماید.
مدیرکل آژانس در ادامه این بیانیه ابراز امیدواری کرد "از طریق گفتگوی مستقیم، مشارکت آمیز و سازنده با دولت جدید جمهوری اسلامی ایران بتوان به این موارد فوری رسیدگی کرد."
وی همچنین با اشاره به بیانیه مشترک دیروز با محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران، خبر داد که در حاشیه اجلاس مجمع عمومی آژانس نیز با این مقام ایرانی دیدار خواهد کرد. گروسی نوشت که در آینده نزدیک دوباره به تهران سفر می کند تا با هدف تقویت همکاری های ایران و آژانس در زمینه های مختلف، با مقام های ارشد ایرانی رایزنی کرده و در مورد مسائل مورد علاقه طرفین بحث و تبادل نظر کند.
مدیرکل آژانس دیروز در تهران بود تا با معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران درباره همکاری‌های فنی دو طرف گفت‌وگو کند. گروسی ملاقات خود با طرف ایرانی را سازنده و حاوی معنای بسیار مهم عنوان کرد و گفت: بعد از روی کار آمدن دولت جدید جمهوری اسلامی نخستین بار است که این بازدید انجام می‌شود.
محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران هم تاکید کرد که روح حاکم بر مذاکرات، ایجاد فرصت برای توسعه تعاملات، همکاری‌ها در چارچوب موازین و مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.
اظهارات گروسی و اسلامی در بیانیه مشترک هم به نوعی منعکس شد. طرفین در این بیانیه روحیه همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فیمابین در فضایی سازنده و منحصرا فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار دادند.
همچنین در چارچوب تعاملات و همکاری‌های موجود فی‌مابین، طرفین تصمیم گرفتند دیدارهای متقابل را در سطوح مرتبط تداوم دهند.
براساس این بیانیه مشترک همچنین به بازرسان آژانس اجازه داده شد تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت‌های حافظه آن‌ها که تحت مهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام نمایند.
گروسی دیشب (یکشنبه) در بدو ورودش به خبرنگاران در وین گفت که توافق به دست آمده با ایران، فضا برای دیپلماسی را باز نگه داشته است.

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین