علت من اخبار

 /  سلامت

لزوم برخورد عدلیه با ولنگاری کلامی در کرونا

با مرور مواضع آقای زالی می توان نتیجه گرفت وی سخنان گذشته خود و دستگاه وابسته اش را تکذیب کرده است. در این صورت سوال اصلی اینست که آیا در شرایط بحرانی یک بیماری نباید نسبت به تخریب افکار عمومی حساسیت بیشتر به خرج داد؟ سوال اینست که اگر یک رسانه چنین مطالبی را منتشر کرده بود به حق به دادگاه احضار نمیشد؟ آیا در همه جای دنیا آنهم در چنین شرایطی این سطح از ولنگاری کلامی برای یک مدیر وجود دارد؟

لزوم برخورد عدلیه با ولنگاری کلامی در کرونا


چند روز قبل بود که صحبت‌های علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونای شهر تهران که به گفته خبرنگاران در یک جمع خصوصی مطرح شده است توسط یکی از رسانه‌ها منتشر شد. سخنانی که واکنش‌های زیادی در پی داشت به طوری که به طور وسیعی مورد سواستفاده رسانه های ضدانقلاب قرار گرفت و زمینه بی اعتمادی به دستگاه تصمیم گیری در مدیریت کرونا که در راس آن خود وزارت بهداشت قرار داشت را فراهم کرد.

فعلان شبکه های اجتماعی به درستی نوشتند که آیا بی اعتمادی به نظام حکمرانی سهمگین تر و کشنده تر از ویروس کرونا نیست؟

در این رابطه مناسب است یکبار مواضع آقای زالی مرور شود. مواضعی که نشان می دهد یا امروز حرف کذب زده است و یا در گذشته.

۱- علیرضا زالی؛ رئیس ستاد مدیریت کرونا در تهران در بخشی از سخنان خود گفت: «وقتی اولین مورد کرونا در قم مشاهده شد، خواهان قرنطینه قم شدم و گفتم انتخابات شهر قم تعطیل شود، اما بعضی‌ها مرا مسخره کردند و گفتند این بیماری را به راحتی کنترل می‌کنیم».

هرچند شیوع بیماری کرونا با رسیدن کیت‌های تشخیصی با شناسایی دو فرد مشکوک از شهر قم آغاز شد اما بعدها مسوولان وزارت بهداشت اعلام کردند که ممکن بوده است بیماری کرونا در شهرهای دیگر نیز موجود بوده باشد و به دلیل تعداد محدود کیت‌های تشخیصی امکان تشخیص آن وجود نداشت. 

۲- رئیس ستاد مقابله با کرونا در گوشه‌ای دیگر از سخنان خود نیز گفته است «وقتی کارشناسان سازمان جهانی بهداشت به ایران آمدند ما به جای مشورت با آن‌ها مدام از آن‌ها می‌خواستیم در رسانه‌ها از نظام سلامت ایران تعریف کنند. ما آمار‌های مرگ و میر را از سازمان جهانی بهداشت پنهان کردیم.»

آقای زالی که امروز مدعی پنهان‌کاری آمار مبتلایان به کرونا شده است، به این پرسش مهم نیز باید پاسخ دهد: شما طی یک سال گذشته نیز به صورت روزانه آمار تعداد فوتی‌ها و مبتلایان کرونا در استان تهران را به رسانه‌ها اعلام کرده‌اید؛ حال این سوال پیش می‌آید که ایا شما هم به آمار اعلامی خودتان اعتماد نداشتید و آمار دروغ در اختیار مردم قرار می‌دادید؟

۳- وی در بخشی از صحبت‌هایش وزارت خارجه را هدف قرار داد و گفت «سفیران ما در کشور‌های خارجی به دنبال تامین واکسن نبودند. با سفیر ژاپن صحبت کردم، گفت اصلا سفیر ایران دنبال واکسن نیامده است. این چه دیپلماسی‌ای است؟»

سخنانی که با واکنش سفارت ژاپن در ایران مواجه شد و در حساب توییتری خود نوشت: نقل قول جناب سفیر" که در این مقاله آمده و مربوط به اهدای واکسن های آسترازنکا ساخت ژاپن از کشور ماست، صحت ندارد. دولت‌های ژاپن و ایران و سفارتخانه‌های هر دو کشور از نزدیک همکاری نمودند تا این اهدای واکسن‌ها محقق گردد. »

این سخنان زالی در حالی مطرح شد که گویا وی از رایزنی‌های ایران و ژاپن برای موضوع واکسن کاملا بی خبر بوده و فراموش کرده است که که چند روز قبل با رایزنی‌های صورت گرفته نخستین محموله از واکسن‌های ساخت ژاپن، شامل «یک میلیون و ۸۷ هزار و ۵۷۰» دُز واکسن وارد کشور شد و از طریق سازمان ملل به وزارت بهداشت ایران تحویل شده است.

۴- فرمانده ستاد مقابله با کرونای شهر تهران در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشته است «کمک‌های جهانی و پزشکان بدون مرز را از فرودگاه برگرداندیم در حالی که اطلاعات چندانی درباره ویروس نداشتیم و از مشاوره‌های بین‌المللی استفاده نکردیم.»

در پاسخ به این ادعای آقای زالی نیز باید گفت که طی ماه‌های گذشته وزاری بهداشت چندین کشور مختلف برای انتقال تجربیات به کشورمان سفر کرده‌اند، همچنین نمایندگان سازمان بهداشت جهانی بارها از وضعیت مدیریت شیوع کرونا در ایران بازدید و بررسی داشته‌اند که اخبار و مستندات آن موجود است.

۵- از سوی دیگر زالی در ادامه سخنانش به موضوع عجیب‌تر دیگری نیز اشاره کرد و در اظهاراتی مدعی شد «چرا چین که دوست صمیمی ما است به ما واکسن کافی نمی‌دهد؟»  پاسخ این پرسش وی نیز بسیار شفاف است به طوری که تاکنون تنها کشوری که در مسیر مبارزه با کرونا و فروش واکسن همکاری خوبی با ایران داشته است کشور چین بوده به طوری که برخلاف سایر کشورهایی که به دلیل اوج‌گیری کرونا فروش واکسن به سایر کشورها از جمله ایران را ممنوع کردند عمده واکسن‌های وارداتی ایران از کشور چین بوده است و این روند نیز ادامه دارد.

۶- وی در بخشی دیگر از سخنان خود نیز گفته است  «ما نباید غصه قیمت واکسن را بخوریم. حتی باید دوبرابر قیمت بخریم و مردم را واکسینه کنیم. اما اجازه خرید واکسن ندادند چون فکر می‌کردند گران است. چطور در تحریم حاضریم تجهیزات نفتی را سه برابر قیمت بخریم، ولی در مورد واکسن این کار را نمی‌کنیم؟»

شاید بهترین پاسخ به ادعاهای زالی را محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه داده باشد، وی در اظهاراتی گفت « آقایانی که به دستگاه دیپلماسی در مورد واکسن توهین می‌کنند فقط به یک سوال پاسخ دهند؛ بیش از ۲۴ میلیون واکسن‌وارداتی تا کنون و بیشتر نیازهای تولید داخلی را کدام دستگاه علیرغم تحریم و همه کارشکنی‌ها و... وارد کشور کرده است؟»

همچنین سازمان غذا و دارو از ابتدای سال ۱۴۰۰ حدود ۵۰ معرفی نامه برای شرکت‌های خصوصی واجد شرایط به منظور واردات واکسن کرونا از منابع مختلف صادر کرده است که تنها یک میلیون دز واکسن توسط یک شرکت دارویی وارد شد، که این واکسن‌ها نیز به دلیل نزدیک بودن تاریخ انقضا به سرعت توزیع و تزریق شد؛ لذا هیچ شرکتی نتوانسته است حتی با قیمت‌های بالاتر واکسن کرونا وارد کند.

۷- آقای زالی در ادامه صحبت‌هایش نیز گفته است «ما فقط برای ۵ روز ذخیره واکسن داریم و نمی‌توانیم سرعت را زیاد کنیم، اگر واکسن زیاد بود ما مراکز را دوبرابر می‌کردیم.» این سخنان آقای رئیس در شرایطی مطرح می‌شود که مردم کشور درگیر یکی از شدیدترین پیک‌های کرونا بوده و همه مسوولان نیز دست به دست هم داده‌اند تا بحران را مدیریت کنند. اما پیگیری‌های فارس از مسوولان سازمان غذا و دارو نشان می‌دهد بیش از ۲۰ درصد جمعیت هدف ما حداقل دوز اول واکسن کرونا را دریافت کردند و همین حالا حدود ۱۵ روز ذخیره واکسن داریم و روند تأمین واکسن از منابع خارجی و داخلی به صورت مستمر درحال انجام است.

به گزارش فارس، با این توضیح آقای زالی سخنان گذشته خود و دستگاه وابسته اش را تکذیب کرده است. در این صورت سوال اصلی اینست که آیا در شرایط بحرانی یک بیماری نباید نسبت به تخریب افکار عمومی حساسیت بیشتر به خرج داد؟ آیا وزیر نباید در دفاع از صداقت تصمیم گیری ستاد کرونا توضیح دهد؟ آیا مطابق قانون این سخنان آقای زالی که یا امروز نشانه بی صداقتی است و یا دیروز، شائبه خرابکاری و ضدامنیتی ندارد؟ آیا سرمایه ای بالاتر از اعتماد مردم به حاکمیت وجود دارد؟ در این تخریب صورت گرفته چه کسی باید پاسخگو باشد؟   سوال اینست که اگر یک رسانه چنین مطالبی را منتشر کرده بود به حق به دادگاه احضار نمیشد؟ آیا در همه جای دنیا آنهم در چنین شرایطی این سطح از ولنگاری کلامی برای یک مدیر وجود دارد؟طبیعی است که امروز مردم منتظرند دستگاه قضایی به عنوان مدعی العموم و در دفاع از اعتماد اجتماعی آقای زالی را احضار و نسبت به آنچه گفته است در محکمه پاسخگو کند.

انتهای پیام/


اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین