برکناری شهردار رباط کریم و مخالفت فرمانداری/پایان ماجرا چیست

پايگاه خبري علت : وجود مخالفت فرمانداری رباط کریم که طی نامه‌ای شفاف  صورتجلسه طرح سوال از شهردار رباط کریم را فاقد وجاهت لازم دانسته بود، شورای اسلامی این شهر کار خودش را کرد و روز گذشته به برکناری پارسا، شهردار رباط کریم رأی داد.

پس از برکناری پارسا با ۵ رأی موافق، شورای اسلامی شهر رباط کریم، بلافاصله علیرضا قربانی را برای دومین بار پیاپی به عنوان سرپرست شهرداری رباط کریم منصوب کرد.

حالا باید و منتظر باشیم و ببینیم که آیا با وجود مخالفت‌های پی در پی به تصمیم شورای شهر برای برکناری شهردار، قربانی می‌تواند این بار به صندلی داغ شهرداری رباط کریم تکیه بزند یا خیر.

البته این تصمیم شورای شهر رباط کریم، هنوز در کمیته انطباق مورد تصویب قرار نگرفته است و پیش از این رعایت نشدن مراحل قانونی، فقدان ادله قابل ملاحظه، بی توجهی به قوانین از جمله مواردی بود که به آن ایراد گرفته شده بود.

برکناری شهردار حق قانونی مردم رباط کریم است

رئیس شورای شهر رباط کریم در خصوص این برکناری گفت: اکنون شورای اسلامی شهر رباط کریم، با توجه به عملکرد ضعیف شهردار این شهر در حوزه‌های مختلف مدیریت شهری که خلاف نظر برخی قلم فروشان و دهان به مزدان بر کسی پوشیده نبوده و اظهر من المشس است، اقدام به طرح سوال از شهردار رباط کریم کرد.

حدادی افزود: این شورا پس از عدم اقناع از حق قانونی مردم رباط کریم مبنی بر استیضاح و برکنار شهردار رباط کریم استفاده کرد و از این حق کوتاه نخواهد آمد و مُر قانون فصل الخطاب عملکرد شورای اسلامی شهر رباط کریم خواهد بود.

وی همگان را به تبعیت از قانون و حرکت در چارچوب قانون و تقوا توصیه کرد.

فرماندار: مصوبه غیرقانونی است و اعضا شورا به محاکم قضائی معرفی می‌شوند

اما پس از این مصوبه، فرماندار رباط کریم در اولین واکنش رسمی خود نسبت به برکناری شهردار این شهر به خبرنگار مهر گفت: آقای پارسا همچنان شهردار قانونی شهر رباط کریم است، البته ۵ عضو شورای شهر به مراجع قضائی معرفی خواهند شد.

نظام ملکشاهی با تاکید بر اینکه قانون فصل الخطاب است، افزود: اقدام ۵ عضو شورای شهر خلاف قانون بوده و به مراجع قضائی معرفی خواهند شد، البته به زودی در این باره کمیته انطباق نظر خود را اعلام خواهد کرد.

به گفته وی پارسا، همچنان شهردار قانونی رباط کریم است و اگر دستگاهی کوتاهی کند و یا هر فردی در مقابل قانون ایستادگی کند به دادگاه معرفی خواهد شد.

اختلاف‌های تکراری شورای شهر رباط کریم با شهرداران

ماجرای اختلاف شورای اسلامی با شهردار رباط کریم در حالی در آخرین سال عمر این شورا رخ می‌دهد، که سال گذشته نیز شاهد کشمکش‌های همین شورا با شهردار سابق رباط کریم بودیم، که در نهایت منجر به مداخله استاندار تهران، نماینده رباط کریم در مجلس و فرماندار وقت این شهرستان شد.

بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند، که شورای شهر دوره پنجم در رباط کریم، یکی از پر چالش ترین شوراهای پنج دوره اخیر بود است و کمتر شهرداری توانسته در برابر این شورا طاقت بیاورد.

اما به نظر می‌رسد، شهر رباط کریم، که خسته از جنجال‌ها و کشمکش‌های شورا و شهردارانی است، که دو سال اخیر در مسند مدیریت شهری رباط کریم قرار داشتند، باز هم وارد فاز چالش در مدیریت شهری شده است و چند ماه باقیمانده از عمر شورای پنجم نیز به این چالش‌ها خواهد گذشت.

منبع :مهر

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.