علت من اخبار

آماده باش نیروهای امدادی و خدماتی سیستان و بلوچستان

مدیرکل دفتر ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: به دنبال ورود چرخنده حاره ای به سیستان و بلوچستان، نیروهای امدادی و خدماتی به صورت آماده باش هستند و دستور تخلیه روستاهای در معرض خطر توسط فرمانداران داده شده است.

آماده باش نیروهای امدادی و خدماتی سیستان و بلوچستان

به گزارش خبرگزاری علت به نقل از فارس از زاهدان، بر اساس  پیش بینی سازمان هواشناسی، مدل های پیش یابی نشان می دهد که تا 48 ساعت آینده و در مناطق فراساحل بیشینه سرعت وزش باد ناشی از این چرخند به 110 تا بیش از 110 کیلومتر بر ساعت می رسد و بارش های رگباری آن تا حدود 300 میلی متر برآورد می شود.

 دوست محمد کلیم معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان می گوید: بررسی اطلاعات سینوپتیکی ایستگاه های هواشناسی شمال غرب هند نیز نشان می دهد که پیش از تبدیل کم فشار حاره ای به چرخند حاره ای ظرف 48 ساعت در ایستگاه های «راجکوت» 298، « وراوال» 225 و «باوناگار» 187 میلی متر باران ثبت شده است.

کلیم اضافه کرد: هم اکنون چرخند حاره ای «شاهین» در حوالی موقعیت 23 درجه عرض شمالی و 65 درجه عرض شرقی قرار دارد و با سرعت 25 کیلومتر بر ساعت به سمت دریای عمان در حرکت است. وی گفت: هواشناسی هند نیز که محل تولد اولیه طوفان در این شبه قاره بوده است، پیش بینی کرده که چرخند حاره ای به سمت دریای عمان حرکت می کند.

معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی سیستان و بلوچستان افزود: از امروز تا نیمه های هفته آینده محدودیت های شدید دریانوردی در جنوب کشور اعمال شده و فعالین دریایی از رفتن به دریا منع شده اند.

مدیرکل دفتر ستاد مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان نیز اظهار کرد: نیروهای امدادی و خدماتی هم به صورت آماده باش هستند و دستور تخلیه روستاهای در معرض خطر توسط فرمانداران داده شده است.

علیرضا شهرکی بیان کرد: امکانات، ماشین آلات و عدوات مورد نیاز اقداماتی بحران توسط دستگاه های اجرایی به منطقه منتقل شده و مدیران اجرایی هم در همان محل وقوع طوفان مستقر هستند.

دشتیاری، زرآباد، کنارک و چابهار شهرهای در معرض خطر

وی ادامه داد: در حال حاضر وزش باد ناشی از طوفان وارد منطقه ما شده و در برخی از نقاط گزارش بارندگی داشتیم، امشب سامانه اصلی ورود می کند و تا حداکثر یک شنبه از منطقه ما خارج خواهد شد.

وی بیان کرد: دشتیاری، زرآباد، کنارک و چابهار مهم ترین شهرستان های در معرض خطر مستقیما در ساحل هستند و چون طوفان دارای دامنه ای تا ۱۰۰ کیلومتری ساحل است قصرفند، فنوج، سرباز و راسک را هم تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

اقدامات مدیریت بحران با جدیت در حال انجام است

فرماندار شهرستان کنارک نیز گفت: اقدامات لازم برای مدیریت بحران احتمالی ناشی از طوفان حاره ای موسوم به شاهین در سطح شهرستان انجام شده و مسئولان و مردم در گذر از این بحران احتمالی در کنار یکدیگر هستند.

  

گردشگران و مسافرین از حضور در مراکز پر خطر، سواحل و تردد و اسکان پرهیز کنند

حمیدالدین یوسفی گفت: با توجه به نزدیک بودن طوفان حاره ای شاهین و در پی تشکیل شدن کم فشار حاره ای و تقویت احتمال تبدیل آن به چرخنده ی حاره ای و صدور هشدار سطح قرمز، ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران درشهرستان کنارک طی روزهای گذشته تا کنون به صورت منظم با هدف هماهنگی لازم جهت مقابله با طوفان و بارندگی احتمالی برگزار شد.

حمیدالدین یوسفی افزود: با عنایت به وجود لنج ها و قایق های صیادی و اسکله های متعدد در شهرستان کنارک، صاحبان لنج ها و صیادان اقدامات لازم از جمله مهار نمودن شناور ها در اسکله، اطمینان از عملکرد پمپ های تخلیه آب شناور ،حضور  ناخدا، موتوریست و چند ملوان در شناور را مورد توجه قرار داده و از رفتن به دریا خودداری نمایند و لنج ها و قایق با هماهنگی و همکاری شیلات شهرستان به مکان امن انتقال داده شوند.

وی به انجام عملیات ساختمان سازی در سطح شهر اشاره کرد و افزود: در فعالیت ساختمانی احتمال مسدود شدن مسیرهای دفع آبهای سطح شهر حاصل از بارندگی وجود دارد و  همشهریان و مجریان ساختمانی ضمن جمع آوری مصالح ساختمانی از جمله شن و ماسه و نخاله های ساختمانی سطح شهر ،در صورتی که مسیر جوب های تخلیه آب با مصالح مسدود گردیده نسبت به بازگشایی آن اقدام نمایند تا در صورت وقوع بارش از آبگرفتگی سطح شهر جلوگیری گردد.

حمیدالدین یوسفی از عشایر شهرستان خواست با قید فوریت نسبت به جمع آوری دام و احشام و استقرار آنها در جای امن و مطمئن اقدام نموده و سازه های مربوطه را جهت مقابله با طوفان و بارندگی استحکام بخشیده و از استقرار در مسیل ها و رودخانه ها و مناطق پر خطر جدا خودداری نمایید.

رییس ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهرستان کنارک از اصناف و واحدهای تولیدی خواست نسبت به مقاوم سازی تابلوهای سر درب واحدهای صنفی، تابلوهای تبلیغاتی، و مقاوم سازی سوله ها و بازگشایی آبراههای پشت بام و ... سریعا اقدام نمایید.

یوسفی با اشاره به اینکه شهرستان کنارک شهرستانی مهمان پذیر است افزود: گردشگران و مسافرین از حضور در مراکز پر خطر، سواحل و تردد و اسکان در مناطق گردشگری شهرستان و مسیل رودخانه ها و آبراهها و اسکان در سطح پارکها و سواحل جدا خودداری کنند.

این مقام مسئول گفت:در مواقعی که احتمال بحران وجود دارد از خبازیهای سطح شهرستان خواست با آمادگی کامل نسبت به راه اندازی موتورهای برق، تامین و ذخیره سازی آب در مخازن، ذخیره سازی آرد مورد نیاز جهت آمادگی با هر گونه مخاطرات این طوفان اقدامات لازم را انجام، تا در صورتی که شرایط بحرانی شود مشکلی در تامین نان وجود نداشته باشد .

 فرماندار کنارک گفت: اقدامات در زمینه مدیریت بحران انجام شده و در زمانی که بحرانی در حال بوقوع پیوستن است شاهد اخبار ضد و نقیض در شبکه های اجتماعی خواهیم بود و از همشهریان و مکران نشینان خواهشمندیم هر گونه اخبار و اطلاعیه را از طریق صدا و سیما و رسانه های معتبر کسب نموده و به برخی از شایعات در زمینه طوفان حاره ای در شبکه های اجتماعی توجه ننمایید.

بحران توفان از امشب در سیستان و بلوچستان

 

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان گفت: نخستین چیزی که دارای اهمیت بوده جان شهروندان است از این رو تمام آمادگی‌ها برای بحران توفان حاره‌ای پیش‌رو در بالاترین سطح باید انجام شود.

منصور بیجار روز جمعه در نشست مدیریت بحران سیستان و بلوچستان اظهارداشت: ما از ۲۴ ساعت گذشته براساس پیش‌بینی‌هایی که هواشناسی استان انجام داده در ۲ نقطه از منطقه بحث توفان را داریم یکی در شمال در حوزه سیستان که از امشب و فردا شب شروع می‌شود به مدت سه روز و پیش‌بینی‌ها بر این است که تا بیش از ۱۰۰ کیلومتر سرعت این توفان خواهد بود.

وی افزود:این موضوع باعث می‌شود که بحث ریزگردها مشکلاتی را برای مردم آنجا ایجاد کند به همین جهت جلسه ستاد مدیریت بحران سیستان و بلوچستان تشکیل و قرار شد اطلاع‌رسانی و اتخاذ تمهیدات لازم انجام  شود. 

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان بیان کرد:  پیرو جلسه ستاد مدیریت بحران  در یکی ۲ساعت آینده پیش‌بینی که برای احتمال قطعی آب یا برق یا موضوعات دیگری که بخواهد پیش بیاد آن را انجام دادیم و ابلاغ شد  و ستاد مدیریت بحران هم تصمیم گرفت از نزدیک این موضوعات رصد و با تعدادی  از مدیران تقسیم کار انجام  شود. 

مردم از ترددهای غیر ضروری خوداردی و سعی کنند

وی با تاکید براینکه ستاد مدیریت بحران در شهرستان چابهار از امشب تا پایان این توفان تشکیل می‌شود گفت:  از تمام مردم سیستان و بلوچستان بویژه مردم حوزه جنوب این استان میخواهیم که از ترددهای غیر ضروری خوداردی و سعی کنند در منازل خود باشند تا این توفان برطرف و زمان آن بگذرد. 

بیجار خاطرنشان کرد: اطلاع رسانی از طریق رسانه‌های رسمی و شورای هماهنگی مقابله با بحران انجام می‌شود و همگان توصیه‌هایی  که  در دستگاه‌های اجرایی مختلف به مردم اعلام می‌شود را جدی گیرند تا بتوانیم از این حادثه بگذریم و اگر خدای ناکرده مشکلاتی به وجود آمد در کمترین زمان ممکن آن را حل کنیم.

وی ادامه داد: البته برای ما خیلی مهم است که این توفان خسارت جانی به هیچ وجه نداشته باشد و خسارت مالی در حداقل ممکن باشد. 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین