علت من اخبار

 /  دانشگاه

توضیحات وزیر علوم درباره بازگشایی دانشگاه‌ها و واکسیناسیون دانشجویان

وزیر علوم گفت: تقریبا اکثر اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و یاوران علمی که کارکنان ما هستند، واکسینه شدند و منتظر هستیم که وزارت بهداشت دستور واکسینه شدن دانشجویان را صادر کند

توضیحات وزیر علوم درباره بازگشایی دانشگاه‌ها و واکسیناسیون دانشجویان

به گزارش خبرگزاری علت به نقل از فارس، محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در برنامه تیتر امشب شبکه خبر درباره وضعیت دانشگاه‌ها در سال تحصیلی 1401ـ1400، اظهار کرد: تصمیم‌گیری در این خصوص با ستاد کروناست و ما هم موظفیم که از تصمیمات این ستاد تبعیت کنیم البته در بخش تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌ها، دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری که برای رساله‌ها و پایان‌نامه‌های‌شان، کارهای کارگاهی، آزمایشگاهی و میدانی داشتند و پروپوزال آنها تصویب شده بود، حضور داشتند و امکانات هم در اختیارشان بود که بتوانند کارهای مربوط به رساله‌ها و پایان‌نامه‌های‌شان را پیگیری کنند اما در خصوص بازگشایی و از سرگیری آموزش‌های دانشگاهی به صورت حضوری، منتظر هستیم که ستاد ملی کرونا تصمیم خود را اعلام کند و ما بر اساس آن عمل کنیم.
وی درباره فراهم بودن زیرساخت‌ها برای آموزش مجازی، گفت: خوشبختانه طی این چند ترم که به صورت مجازی برنامه‌های درسی پیگیری شد، زیرساخت‌ها آماده شده و بسترهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری‌اش توسعه پیدا کرده و خوشبختانه تجربه خوبی به دست آمده است که از این تجارب برای آینده و دوران پساکرونا می‌توان به خوبی استفاده کرد.
زلفی‌گل درباره زمان تصمیم‌گیری قطعی برای حضوری یا مجازی بودن برنامه دانشگاه‌ها، افزود: باید از وزارت بهداشت تشکر کنم که تقریبا اکثر اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و یاوران علمی که کارکنان ما هستند، واکسینه شدند و منتظر هستیم که وزارت بهداشت دستور واکسینه شدن دانشجویان را صادر کند و بعد از واکسینه شدن دانشجویان می‌توان درباره ادامه روند آموزشی تصمیم‌گیری شد.
وی درباره ایجاد تحول در وزارت علوم، بیان کرد: در وزارت علوم، 4 دهه گذشته است و هر دهه، اتفاقات خوبی انجام شده است؛ دهه اول، دهه ترویج علم بوده است؛ دهه دوم با تأسیس دوره‌های دکتری از سال 1365، دهه تولید علم شکل گرفت؛ دهه سوم، استانداردسازی و استاندارد پذیری در زمینه پژوهش شکل گرفت و سیستم نمایه‌سازی تولیدات علمی مطرح شد در دهه چهارم این سؤال مطرح شد که تولیدات علمی قرار است چه نفعی برای جامعه داشته باشد و بحث ترویج علم و تولید ثروت از دانش شکل گرفته است.
وزیر علوم افزود: پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد تأسیس شده است و خوشبختانه در حال توسعه است. معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری شکل گرفته است و خلاصه اینکه این سؤال مطرح شده است که چه کار کنیم تا نقش دانشگاه‌ها در مدیریت جامعه پررنگ‌تر و اثربخشی‌ آن در راستای نیازهای جامعه پررنگ‌تر باشد. برای اینکه به این هدف دست پیدا کنیم، راهی جز این نداریم که تحول ایجاد کنیم و نوع نگاه‌مان را به دانش‌آموزان و مؤسسات آموزش عالی تغییر دهیم.
وی اضافه کرد: باید سیستم‌های مدیریتی، سنجشی و انگیزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مؤسسات آموزش عالی را به‌گونه‌ای بازنگری کنیم که هم بتوانیم از آن پیشرفت‌ها و افتخارات علمی، صیانت و حفظ کرده و ارتقا دهیم و هم اینکه، بخشی از پتانسیل آموزشی و پژوهشی مؤسسات آموزش عالی را به سمتی هدایت کنیم که نیازهای جامعه باشد و نتیجه آن باعث رونق و جهش تولید شود.
زلفی‌گل با بیان اینکه برای این کار برنامه داریم و سعی داریم که سیستم ایجاد کنیم، تصریح کرد: یکی از چالش‌ها و مشکلاتی که در سیستم مدیریت بخش‌های مختلف جامعه ما وجود داشته و طبیعی است که وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم با آن مواجه بوده، این است که بعضا موفقیت‌ها جنبه فردی داشته و وابسته به فرد در مدیریت بوده است.
وی ادامه داد: در دوران مدیریتم، تلاشم این است که سیستم ایجاد کنم یعنی سیستم‌هایی ایجاد کنیم که خروجی آن سیستم و نظام سنجشی و انگیزشی به‌گونه‌ای باشد که هم پیشرفت‌های علمی و گسترش مرزهای دانش را داشته باشیم و هم تحقیقات کاربردی در راستای نیازهای جامعه انجام شود و هم به‌گونه‌ای باشد که از دانش بتوانیم ثروت تولید کنیم؛ شرکت‌های دانش پایه و دانش‌بنیان، هسته‌های فناوری و نوآوری باز را شکل دهیم که خروجی آن، دانش‌آموختگانی باشند که توان کارآفرینی را داشته باشند.
وزیر علوم در پاسخ به این پرسش که چرا رساله‌های دکتری و کارشناسی ارشد، کاربردی نیست، گفت: تا کنون سیستم انگیزشی، سنجشی و مدیریتی ما به‌گونه‌ای بوده است که تحقیقات بنیادی را ترغیب و تشویق می‌کرده است و برونداد‌های حاصل از تحقیقات بنیادی، مورد تقدیر قرار می‌گرفته و هدف بوده است؛ از این به بعد ضمن اینکه تحقیقات بنیادی را محترم می‌شماریم و کسانی که در این راستا گام بر می‌دارند را قدر می‌دانیم و بر صدر می‌نشانیم، تلاش خواهیم کرد که سیستم جدیدی را ایجاد کنیم که تحقیقات کاربردی را هم بتوانند پیگیری کنند و بخشی از پتانسیل پژوهشی دانشمندان و اندیشمندان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی‌مان در این راستا هدایت شوند.
وی با بیان اینکه دسته تحقیقات شامل تحقیقات بنیادی، تحقیقات کاربردی و تحقیقات توسعه‌ای داریم، گفت: تاکنون سیستم‌ها برای تحقیقات بنیادی برنامه‌ریزی شده بود و هست. برای تحقیقات کاربردی نمی‌گویم نبوده است ولی سیستم منسجمی نداشتیم.
زلفی‌گل اظهار کرد: سعی خواهم کرد که سیستم نظام پیشنهادات را جاری و ساری کنم البته به حمایت‌های فرابخشی نیاز دارد. یک بخشی باید مجلس شورای اسلامی حمایت کند زیرا نیاز داریم که یک ردیف بودجه‌ای داشته باشیم و نیاز داریم که پایگاه استنادی جهان اسلام که در شیراز هست را توسعه دهیم. نیاز هست که یک سری قوانین و مقررات خاصی طراحی، تدوین، تصویب، اجرا و نظارت شود که جزو برنامه‌های‌مان هست و شروع کردیم. طرح اولیه را هم تدوین کردیم.
وی در پاسخ به این پرسش که «نیاز سنجی چگونه اتفاق خواهد افتاد؟»، گفت: اولویت‌های تحقیقات صنایع خصوصی و دولتی را از طریق شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری که مدیریت کلان تحقیقات کشور را دارد و رئیس آن، رئیس‌جمهور است، احصا می‌کنیم و به پایگاه استنادی جهان اسلام ارسال می‌کنیم تا ثبت و کدگذاری شود. ضمن اینکه فرمی طراحی می‌کنیم و از مردم با هر شغل، صنف و درجه علمی، می‌خواهیم که اگر نیازی را تشخیص دادند، داخل فرم تکمیل کنند و به پایگاه استنادی جهان اسلام یا جای دیگر که این وظیفه بر عهده آنها قرار داده شده است، ارسال کنند. بعد از یک داوری، اگر نیاز منطقی بود، ثبت، کدگذاری و نمایه‌گذاری می‌شود.
وی اضافه کرد: در داخل دانشگاه‌ها، اساتیدی که علاقه دارند در راستای نیازهای نمایه‌دار، پروپوزال و طرح بنویسند و پیشنهادی داشته باشند، به تصویب گروه آموزشی مربوطه و دانشکده می‌رسد؛ در آن طرح پیش‌بینی می‌شود که چه تعداد دانشجوی فوق‌لیسانس و دکتری نیاز است تا طرح انجام شود. دانشگاه‌ها آنها را جمع‌بندی کرده و از طریق سازمان سنجش، دانشجوی ارشد و دکتری با رساله کاربردی پذیرش می‌کنند. در اینجا عنوان پایان‌نامه و رساله در راستای نیازهای جامعه است و باید در این زمینه تحقیق کنند و نظام ارزشیابی آنها متفاوت خواهد بود.
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین