علت من اخبار

 /  مجلس

جزئیات بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اقتصاد/موافقان و مخالفان خاندوزی چه گفتند؟

صلاحیت سیداحسان خاندوزی وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی عصر امروز در مجلس بررسی شد؛ موافقان تخصص و تجربه او در غلبه بر مشکلات اقتصادی تاکید داشتند و مخالفان معتقد بودند که برنامه های او برای مشکلات اقتصادی کشور کفایت نمی‌کند.

جزئیات بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی اقتصاد/موافقان و مخالفان خاندوزی چه گفتند؟

 خبرگزاری علت به نقل از خبر گذاری فارس: صلاحیت و برنامه‌های سیداحسان خاندوزی به عنوان گزینه پیشنهادی وزارت امور اقتصادی و دارایی در نشست عصر امروز (یکشنبه ۳۱ مرداد) مجلس شورای اسلامی بررسی شد و نمایندگان موافق و مخالف حضور او در وزارت اقتصاد دیدگاههای خود را بیان داشتند.

در ابتدای این بررسی گزارش کمیسیون اقتصادی از بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی ارائه شد و سخنگوی کمیسیون اقتصادی اعلام کرد نظر این کمیسیون در مورد خاندوزی مطلوب است.

 غلامرضا مرحبا سخنگوی کمیسیون اقتصادی با قرائت گزارش اعلام کرد: با توجه به برنامه های مکتوب‌ارائه شده، سوابق علمی و اجرایی و استماع توضیحات و پاسخ‌های ارائه شده از سوی وزیر پیشنهادی، اعضای محترم کمیسیون اقتصادی آقای سید احسان خاندوزی را با اکثریت آرا به عنوان گزینه مطلوب وزارت امور اقتصادی و دارایی ارزیابی نمودند.

مخالفان: جای خالی اشاره دقیق به مسائل استراتژیک کشور در برنامه وزیر پیشنهادی محمود عباس‌زاده مشکینی نماینده مردم مشکین‌شهر در مجلس در مخالفت با وزیر پیشنهادی اقتصاد و دارایی، اظهار داشت: آقای خاندوزی! بنده برنامه شما را دو بار مرور کردم اما به مسائل حیاتی و استراتژیژیک اشاره کمرنگ و ملایم شده است.در برنامه وزیر پیشنهادی اقتصاد و دارایی به بحث سرمایه‌گذاری خارجی، رفع موانع اقتصادی، سیاسی، بروکراسی، حقوقی، بین بخشی و ...اشاره ضعیفی شده است. البته شاید وقت کم بوده است! عباس‌زاده مشکینی همچنین انتقاد کرد که چرا سیاست های اصل 44 آنگونه که باید و شاید در برنامه احسان خاندوزی مورد توجه قرار نگرفته است و در همین زمینه تاکید کرد: در سال های گذشته به بهانه اجرای سیاست های اصل 44، سرمایه های عظیمی در کشور به گونه ای که اسب‌ها را به قیمت نعلش در این کشور واگذار کردند به گونه ای که طی فرآینده های پیچیده موفق شدیم بخشی از آن را بازگردانیم. او در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تاکید بر اینکه اقتصاد یک علم شناخته شده است، گفت: آقای خاندوزی شما باید درباره نرخ منفی رشد اقتصادی توضیح دهید و به طور دقیق و با آمار به نمایندگان بگویید که چه برنامه‌ای برای این موضوع دارید تا ما بتوانیم به ارزیابی آن بپردازیم.

* حوزه اقتصادی عرصه آزمون و خطا نیست  مهرداد ویس‌کرمی نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی  در مخالفت با وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: اقتصاد اسلامی نیاز امروز و فردای ما است اما تا به حال نظر شفافی از آقای خاندوزی در خصوص اقتصاد اسلامی نشنیده‌ام، البته چند تالیف و مقاله از ایشان منتشر شده که تا تولید علم اقتصاد اسلامی فاصله زیادی دارد.

وی افزود: راه نجات کشور در اقتصاد مقاومتی است بنده در تالیفات و مقالات ایشان این شاه کلید را کمرنگ دیده‌ام. آیا آقای خاندوزی این نظر را قبول دارند که نقطه لیبرال دموکراتیک اقتصاد برای کشور ما مشکل‌گشا نیست؟ چه راهکاری برای این مشکل وجود دارد؟ ویس‌کرمی عنوان کرد: دشمن به جنگ اقتصادی روی آورده و ان‌شاءالله در این آخرین حربه شکست خواهد خورد، پس جنگ نهایی ما با نظام سلطه جنگ اقتصادی است و سردار این میدان فاتح جنگ نهایی انقلاب اسلامی با نظام سلطه است. نماینده مردم خرم‌آباد در مجلس شورای اسلامی از رئیس‌جمهور به خاطر جوانگرایی در کابینه دولت سیزدهم و گفت: بسیاری از وزرایی که جوان خوانده می‌شوند میانسال هستند و برخی برای این‌که بیشتر در قدرت بمانند و نتیجه زحمات انقلابی خود را حفظ کنند مفاهیمی مثل میانسالی، جوانی و پیری را تأویل و تفسیر می‌کنند.

موافق: اقتصادی را که با 60 ساله‌ها به باد دادیم با جوانانی مثل خاندوزی به دست می‌آوریم معصومه پاشایی نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی در موافقت با برنامه‌ها و صلاحیت سیداحسان خاندوزی وزیر پیشنهادی امور اقتصادی ودارایی، با اشاره به برخی مشکلات اقتصادی موجود اظهار داشت: رشد نقدینگی به میزان 3 هزار و 700 هزار میلیارد تومان، کاهش ارزش پول ملی و افزایش تورم و تعطیلی برخی کسب و کارها از جمله آثار مدیریت سالهای گذشته است. وی ادامه داد: در چنین شرایطی تیم اقتصادی دولت سیزدهم با رویکرد عدالت و پیشرفت اقدام به تهیه برنامه برای چهار سال آینده کرده است و یکی از بهترین گزینه‌های آنها دکتر خاندوزی است که چند ویژگی مهم دارد که می‌تواند کمک کار او در مسئولیت وزارت اقتصاد باشد.  عضو کمیسیون اقتصادی مجلس ادامه داد: برخورداری از تجربه سیاستگذاری در مرکز پژوهش‌های مجلس، پیوند گسترده با مجلس و جامعه دانشگاهی و جوان بودن، انقلابی بودن و فسادستیزی از جمله ویژگی‌های آقای خاندوزی است. 

پاشایی خطاب به وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی تأکید کرد: مردم از مشکلات اقتصادی به ستوه آمده اند لذا امیدواریم اقتصادی را که به دست شصت ساله‌ها به باد دادیم به دست جوانانی مانند شما به دست بیاوریم. * جدیت، پیگیری و اشراف علمی از ویژگی‌های خاندوزی است محمدرضا پورابراهیمی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز در موافقت با وزارت خاندوزی اظهار داشت: شناخت من از آقای خاندوزی به یک دهه قبل برمی‌گردد. جدیت، پیگیری و اشراف علمی و تعصب برای حل مشکلات اقتصادی در ایشان مثال زدنی بوده و در کمیسیون اقتصادی نیز شاهد همکاری خوب وی در پیگیری امور بوده‌ایم.  رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه مطمئنیم بر مشکلات اقتصادی کشور فائق خواهیم آمد و نگاه جدید شکل گرفته می‌تواند مبنای تحول باشد گفت: ما با آقای خاندوزی در چند حوزه به توافق رسیدیم که با هماهنگی هم این مسائل را دنبال کنیم. نخستین حوزه مربوط به مأموریتهای نظارتی مجلس است که با حضور ایشان در وزارت اقتصاد انتظارات را پیگیری خواهیم کرد. 

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی به برخی دیگر از انتظارات و برنامه‌های بر زمین مانده در حوزه اقتصاد که وزیر اقتصاد آینده باید دنبال کند اشاره کرد و افزود: قانون پایانه‌های فروشگاهی یکی از این انتظارات است که اگر دولت دوازدهم آن را اجرا می‌کرد بخش عمده‌ای از مشکلات بودجه‌ای کشور حل می‌شد اما متأسفانه گزارشها نشان می دهد حداقل 50 درصد ظرفیت این قانون در دولت قبل عملیاتی نشده است. 

وی به ضرورت مولدسازی دارایی‌های دولت و تهیه یک بسته اقتصادی در این حوزه اشاره کرد و گفت: در حوزه وضعیت کسب و کار با توجه به اینکه رتبه کشورمان مناسب نیست با آقای خاندوزی توافق کردیم همه آنچه در حوزه وزارت اقتصاد باید انجام شود و تاکنون انجام نشده است عملیاتی کنند. نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی همچنین با یادآوری شرط رئیس‌جمهور در انتخاب وزرا مبنی بر انقلابی بودن در عملکرد تصریح کرد: ما نیز از آقای خاندوزی حمایت می‌کنیم اما دو شرط اصلی با ایشان داریم اول اینکه همچنان سالم باشند و سلامت در کار داشته باشند و دوم کارآمدی در فعالیتها.

موافق وزیر پیشنهادی اقتصاد/عزیزی: خاندوزی رویکرد مطالبه گری و عدالت خواهی دارد/جایگاه نخست ایران دراقتصاد منطقه با تولید ممکن خواهد بود عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: آقای خاندوزی از دل مجلس است و رویکرد مطالبه گری دارد که مایه امید است؛ او جوان، انقلابی، ولایی با رویکرد جهادی است. * خاندوزی رویکرد مطالبه گری و عدالت خواهی دارد ابراهیم عزیزی نماینده مردم کرمانشاه هم در موافقت با وزیر پیشنهادی اقتصاد و دارایی، اظهار داشت: در چشم انداز برای ایران جایگاه نخست اقتصادی در منطقه متصور شده است که این ممکن نخواهد بود مگر با تولید، اشتغال،  رشد اقتصادی، مهار تورم و گرانی و ارزانی و فراوانی و عدالت اجتماعی. وی با بیان اینکه وزیر اقتصاد رئیس کمیسیون دولت است، گفت: تمام مصوبات اعم از لوایح و ایین نامه ها با ریاست وزیر اقتصاد ساماندهی می شود پس این وزیر می تواند در اصلاح مالیات نظام بانکی و گمرک شفاف سازی رقابت مبارزه با فساد جهش تولید و اشتغال نقش اساسی ایفا کند اما باید برای این کار با مجلس تعامل داشته باشد. عزیزی افزود: آقای خاندوزی از دل مجلس است و رویکرد مطالبه گری دارد که مایه امید است، گفت: خاندوزی جوان، انقلابی، ولایی با رویکرد جهادی، سرباز رهبری و فسادستیز با رویکرد حق طلبی و عدالت خواهی و این همان رویکرد در طراز نیروی جوان انقلابی است و البته از دانش کافی و تجربه کافی و لازم را دارد.

طغیانی: خاندوزی جوانی متعهد و متخصص است مهدی طغیانی عضو کمیسیون اقتصادی در موافقت با وزیر پیشنهادی اقتصاد و دارایی، با بیان اینکه خاندوزی فرزند عزیز مجلس است، اظهار داشت: ایشان از ۱۴ سال پیش تا به امروز در مرکز پژوهش‌های مجلس و در یکسال و نیم گذشته در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در حال تلاش است. دکتر خاندوزی به عنوان معاون اقتصادی مرکز پژوهش‌ها کوشیده و بیش از ۱۵۰ گزارش نظارتی مجلس توسط زحمات ایشان تهیه شدهاست. طغیانی در ادامه تاکید کرد: بنده به عنوان معلم کوچک اقتصاد شهادت می‌دهم که بهتر از دکتر خاندوزی که هم در اقتصاد اسلامی و هم در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی موثر باشد در کشور نداریم.

وزیر پیشنهادی اقتصاد: دولت سیزدهم با امید نبستن به کدخدا پیروز می‌شود سیداحسان خاندوزی وزیر پیشنهادی امور اقتصاد و دارایی بعد از شنیدن دیدگاه‌های موافقان و مخالفان برنامه‌های خود در مجلس اظهار داشت: سعی می کنم نماینده ای شایسته برای جریان گام دوم باشم و هزار جهد کردم که بار وزارت را به دوش نکشم اما بعد از نپذیرفتن مسئولیت در اولین جلسه در 9مردادماه، بعدها به دلایلی پذیرفتم بعد از توکل و توسل جامه رزم اقتصادی بر تن کنم و تجربه 17ساله اقتصادی ام را در خدمت دولت مردمی و ایران قوی دربیاورم. وی در بخشی از اظهارات خود با بیان اینکه ماموریت بلندمدت و اساسی وزارت اقتصاد در دولت سیزدهم اولا ارتقای نقش خود این وزارتخانه در تیم اقتصادی دولت و ثانیا بازطراحی سیستم ها با هدف مقاوم سازی مالیه دولت پشتیبانی از بخش های مولد و مانع زدایی از تولید وا کاهش نابرابری های ناموجه است گفت:‌ بدین منظور ساختارها و فرآیندهای معیوب موجود را با تکیه بر فناوری ها نوین و حذف مجوزهای زائد و بهبود محیط کسب و کار و رفع انحصارات و امتیارهای ویژه و تسهیل امور گمرکی و مالیاتی مسیری برای مشارکت همه مردم در فرآیند تولید و پیش بینی پذیری اقتصاد فراهم می‌کنیم. بر اساس این گزارش، رای گیری درباره صلاحیت وزیر پیشنهادی اقتصاد احتمالا روز سه شنبه و بعد از پایان بررسی صلاحیت تمام وزرای پیشنهادی انجام خواهد شد. 

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین