علت من اخبار

 /  غرب آسیا

حذف «منصور هادی» قوت گرفت؛ عربستان جنگ یمن را تمام می‌کند؟

پس از گزارش منابع رسمی سعودی که در آن، تمایل ریاض به توقف جنگ یمن احساس شد، رسانه‌های یمنی از طرحی جدید برای کنار زدن رئیس دولت مستعفی سخن می‌گویند که به گفته‌ آن‌ها، مورد موافقت ائتلاف سعودی و حامیانش قرار گرفته است.

حذف «منصور هادی» قوت گرفت؛ عربستان جنگ یمن را تمام می‌کند؟

به گزارش خبرگزاری علت به نقل از فارس، منابع یمنی، امروز (پنجشنبه)، از طرحی جدید برای کنار زدن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن خبر دادند.
رسانه‌های یمنی در حالی این گزارش را منتشر کرده‌اند که اعضای کابینه دولت مستعفی به‌ویژه «معین عبدالملک»‌ نخست‌وزیر این دولت خودخوانده به یمن بازگشته‌اند و همزمان گزارش‌هایی درباره تحرکات بین‌المللی برای پیشبرد روند "صلح" در یمن شنیده می‌شود.
منابعی در دولت مستعفی در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری «البوابه الاخباریه الیمنیه» از معامله‌ای جدید سخن گفته‌اند که «در حال حاضر» موافقت امارات عربی متحده، عربستان سعودی، آمریکا و روسیه را به دنبال داشته است.
طبق گفته این منابع، منصور هادی از صحنه یمن کنار زده خواهد شد تا زمینه برای مذاکراتی فراگیر در این کشور فراهم شود؛ کشوری که عربستان سعودی از هفت سال پیش تاکنون آن را تحت محاصره خود دارد.
منابع مذکور می‌گویند که هدف از بازگشت معین عبدالملک به عدن تشکیل مجدد تیم مذاکره دولت هادی است؛ تیمی جدید که به «المجلس الانتقالی الجنوبی» (شورای انتقالی جنوب-مورد حمایت امارات) و دیگر طرف‌های یمنی اجازه عضویت در آن را بدهد به جای آنکه این تیم همچون گذشته تنها محدود به تیم پیشنهادی منصورهادی و حزب اخوانی «الاصلاح» باشد.
این در حالی است که وب‌سابت رسمی شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا نیز ماه گذشته در گزارشی که از سناریویی مشابه در آن سخن گفته شده بود، به تجدیدنظر در مشروعیت رئیس دولت مستعفی یمن اشاره کرده بود.
از جمله مهم‌ترین نکاتی که در این گزارش به آن اشاره شد، لغو قطعنامه ۲۲۱۶ سازمان ملل متحد بود که «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور مستعفی یمن را به عنوان رئیس‌جمهور مشروع این کشور به رسمیت می‌شناسد.
این گزارش پس از ناکامی دو فرستاده سازمان ملل در امور یمن و تعیین «هانس گراندبرگ» به عنوان فرستاده جدید منتشر شده بود.
از سوی دیگر، انتشار این اخبار با گزارش دیشب منابع رسمی سعودی درباره دیدار «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید با «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی همراه شده است؛ گزارشی که کمی با تأخیر در رسانه‌های رسمی سعودی جزئیات آن منتشر شد.
در حالی که دیدار جیک سالیوان با محمد بن سلمان، شامگاه دوشنبه، صورت گرفت و واشنگتن جزئیات اندکی درباره آن منتشر کرد، خبرگزاری رسمی سعودی (واس) شامگاه چهارشنبه و با تأخیری دوروزه خبر داد که بن سلمان و سالیون در ریاض با یکدیگر دیدار کرده‌اند و موضوع اصلی این دیدار توقف جنگ یمن بوده است.
خبرگزارس رسمی عربستان سعودی، دیشب، اعلام کرد که ولی‌عهد این کشور در این دیدار با مشاور امنیت ملی کاخ سفید بر ابتکار ادعایی ریاض برای پایان دادن به بحران یمن تأکید کرده است؛‌ طرحی که شامل آتش‌بس فراگیر تحت نظارت سازمان ملل متحد است.
بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی عربستان، ولی‌عهد سعودی همچنین حمایت خود را از ورود کشتی‌های حامل فراورده‌های نفتی به بندر الحدیده یمن و بازگشایی فرودگاه بین‌المللی صنعاء البته به مقصدهای مشخص را اعلام کرده است.
بن سلمان همچنین مدعی شد که از آغاز رایزنی‌ها میان طرف‌هی یمنی به منظور دست‌یابی به یک راه‌حل سیاسی برای حل بحران یمن بر پایه سه مرجع یعنی ابتکار عمل خلیج [فارس]، قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت و برگزاری کنفرانس گفت‌و‌گوی ملی جامع میان طرف‌های یمنی حمایت می‌کند.
با کنار هم قرار دادن گزارش‌های مذکور به‌ویژه اظهارات منابع یمنی، تشابهی میان این گزارش‌ها و گزارش شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا احساس می‌شود.
شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا به تشکیل مجدد یک هیأت مذاکره وابسته به منصور هادی اشاره کرده بود که می‌بایست حقایق کشور یمن را در نظر بگیرد و شامل تمام گروه‌ها از جمله «طارق صالح» رئیس دفتر سیاسی گروه موسوم به «المقاومه الوطنیه الیمنیه»، شورای انتقالی جنوب، حزب «المؤتمر»، حزب اخوانی الاصلاح و همچنین شیوخ قبایل و زنان باشد.
در گزارش یادشده پیش‌بینی شده بود که نماینده جدید سازمان ملل در امور یمن به منظور نهایی کردن قالب هیأت مذکور وارد گفت‌و‌گوهایی بلند خواهد شد و همزمان در تلاش خواهد بود تا قطعنامه‌ای از شورای امنیت به عنوان جایگزین قطعنامه ۲۲۱۶ استخراج کند.
مطابق با این گزارش، قطعنامه ۲۲۱۶ روند دست‌یابی به صلح در کشور یمن را به علت حضور انصارالله به عنوان یکی از طرف‌های مذاکره را با مشکل مواجه می‌کند با آنکه آن‌ها یکی از طرف‌های مهم این معادله به شمار می‌روند.
قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد که در تاریخ چهاردهم آوریل سال ۲۰۱۵ در ارتباط با جنگ یمن تصویب شد، بدون پرداختن به حملات نظامی عربستان سعودی علیه یمن، نیروهای یمنی را تحریم تسلیحاتی کرده است و مشروعیت رئیس دولت مستعفی یمن را تأیید کرده است.
در بخشی از گزارش مذکور که در وب‌سایب رسمی شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا منتشر شد، در این خصوص آمده بود: «قطعنامه ۲۲۱۶ دارای دو خطای عمده است: رسما عبد ربه منصور هادی را به عنوان رئیس جمهور "مشروع" کشور به رسمیت می‌شناسد که این امر باعث محدود شدن گفت‌وگوکنندگان سازمان ملل با آن‌ها می‌شود. و از حوثی‌ها می‌خواهد به مواضع خود قبل از سال ۲۰۱۴ عقب نشینی کنند».
در ادامه عنوان شده بود: «برای این که سازمان ملل متحد در روند حل و فصل، مشارکت سازنده داشته باشد، باید قطعنامه را روزآمد کند. تا زمانی که این سند تعیین‌کننده بحران یمن باقی بماند، فرستاده ویژه نمی‌تواند به طور موثر با دیگر نیروهای قوی‌تر در آنجا -یعنی نیروهایی که بیشتر نیروهای ضد حوثی را نمایندگی می‌کنند و قدرت محلی بیشتری از نیروهای هادی دارند، تعامل داشته باشد. در مورد حوثی‌ها، درخواست عقب‌نشینی از مواضع خود و بازگشت به مواضع قبل از سال ۲۰۱۴ با توجه به دستاوردهای سرزمینی که از آن زمان به بعد به دست آورده‌اند، غیر واقعی است. و حتی در حال حاضر آن‌ها در حملات مأرب باقی مانده‌اند».
قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل متحد که در تاریخ چهاردهم آوریل سال ۲۰۱۵ در ارتباط با جنگ یمن تصویب شد، بدون پرداختن به حملات نظامی عربستان سعودی علیه یمن، نیروهای یمنی را تحریم تسلیحاتی کرده است و مشروعیت رئیس مستعفی یمن را تأیید کرده است.
عربستان سعودی در رأس یک ائتلاف عربی و تحت حمایت آمریکا، از ششم فروردین ۱۳۹۴ با ادعای تلاش برای بازگرداندن عبدربه منصور هادی» رئیس مستعفی یمن به قدرت اقدام به تجاوز نظامی به یمن و محاصره زمینی، هوایی و دریایی این کشور کرد.
این تجاوز نظامی هیچ کدام از اهداف ائتلاف سعودی را محقق نکرد و فقط با کشته و زخمی شدن ده‌ها هزار یمنی، آواره شدن میلیون‌ها نفر، به بار آمدن خرابی برای زیرساخت‌های این کشور و گسترش قحطی و گرسنگی و بیماری‌های واگیردار همراه شده است.
انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین