علت من اخبار

 /  سلامت

روایتی از اهدای خون ورزشکاران

امروز پایتخت همراه با سایر استانها شاهد شور و شوق ورزشکاران در مراکز اهدای خون بود. این پویش با همکاری فدراسیون پزشکی ورزشی و سازمان انتقال خون صورت گرفت.

روایتی از اهدای خون ورزشکاران

به گزارش خبرگزاری علت به نقل از فارس، خون به عنوان حیاتی ترین ماده برای سلامتی  و تامین نیاز قسمت‌های مختلف بدن به مواد غذایی در فرایند نقل و انتقال این مواد، از ارزش و اهمیت خاصی برخوردار است.

این روزها با توجه به شیوع کرونا در کشور نیاز به خون در مراکز درمانی و بیماران بار پیش احساس می‌شود.

سازمان انتقال خون نیز با راه اندازی پویش‌های مختلف در جهت دریافت خون‌های اهدایی هموطنان اقدام می‌کند.

امروز نیز در آغاز هفته دفاع مقدس پویش اهدای خون جامعه ورزش و جوانان همراه با سایر استانها برگزار شده است.

 پایتخت امروز همراه با سایر استانها شاهد شور و شوق ورزشکاران در مراکز اهدای خون و مجموعه ورزشی انقلاب بود. پویش اهدای خون جامعه ورزش و جوانان با همکاری فدراسیون پزشکی ورزشی و سازمان انتقال خون صورت گرفت.

پویش اهدای خون جامعه ورزش و جوانان که با همکاری فدراسیون پزشکی ورزشی و سازمان انتقال خون صورت گرفت، حرکتی انسان دوستانه و سلامت محور است که می‌تواند در پاندمی کرونا علاوه بر ترویج روحیه قهرمانی میان ورزشکاران، هواداران آنان رانیز تشویق به آستین بالا زدن کند.

  جامعه پزشکی ورزشی، پیشتاز در اهدای خون

غلام رضا نوروزی، رئیس فدراسیون پزشکی  ورزشی در مورد پویش اهدای خون جامعه ورزشکاران و جوانان در مجموعه ورزشی انقلاب گفت: جامعه ورزشی و پزشکی پیوسته در کار خیر پیشقدم بوده است و یکی از این امور خیر اهدای خون است.

وی افزود: با توجه به ضرورت اهدای خون در روزهای همه‌گیری کرونا استقبال از اهدای خون یک وظیفه همگانی است.

وی تاکید کرد: با توجه به مناسبت اربعین حسینی و هفته دفاع مقدس و اهمیت موضوع معنوی اهدای خون، برای امر اهدای خون ورزشکاران پیشقدم شدیم.

نوروزی گفت: فدراسیون پزشکی ورزشی در اجرای تفاهم‌نامه‌ای که میان اداره کل انتقال خون استان تهران و اداره کل ورزش و جوانان منعقد شده است نیز همکاری موثری خواهد داشت.

 ورزشکاران الگوی جامعه‌اند

امیر حسین فتحی، مدیر مجموعه ورزشی انقلاب که خود در پویش اهدای خون جامعه ورزش و جوانان که از صبح امروز در این مجموعه ورزشی کلید خورد شرکت کرده است این برنامه را حرکت بسیار خوبی برای جامعه ورزشی و بیماران نیازمند به خون دانست.

فتحی و همسرش از اهدا کنندگان با سابقه هستند و این امر خیر را برنامه ثابت زندگی خود قرار داده‌اند.

وی در مورد این پویش گفت:اهدای خون مقامات ورزشکاران و افراد مهم و تاثیر گذار جامعه سبب ترویج فرهنگ اهدای خون در میان مردم می شود و جوانان از ورزشکاران الگو می گیرند.

مدیر عامل پیشین باشگاه استقلال تاکید کرد:زیباترین کلامی که می‌توان اهدای خون را با آن وصف کردهمین جمله معروف است:  "اهدای خون اهدای زندگی"

 وی همچنین از آمادگی این مجموعه ورزشی برای حمایت همه جانبه و همکاری با انتقال خون استان خبرداد.

• سلامت جامعه با خود مراقبتی آغاز می‌شود

پیمان عشقی،مدیرعامل سازمان انتقال خون نیز در این پویش شرکت کرد و به عنوان عضوی از جامعه علاقمند به ورزشهای همگانی و جامعه ورزشی و خانواده بزرگ انتقال خون، خون خود را اهدا کرد. 

وی در حین اهدای خون ورزش را در سلامت روح موثر دانست و با اشاره به حسن تقارن مناسبت این پویش با روز اول مهر و هفته دفاع مقدس گفت: ورزشکاران عزیز و مدیران ورزشی این حرکت اجتماعی زیبا را شکل دادند و از ایشان تشکر می کنم که هم خودشان خون اهدا می کنند و هم در ترویج این فرهنگ نجات بخش اهتمام می ورزند و هر وقت سازمان انتقال خون نیاز به کمک داشته است پیش تاز بوده اند.

وی در خصوص اهمیت خود مراقبتی در جامعه ورزشی گفت: درست ترین دیدگاه و رفتار مسوولانه برای اهدای خون این است که انسان خودش را سالم نگه دارد که بتواند به خودش جامعه خودش کمک کند و آنگاه می تواند یک اهدا کننده خون باشد. و اگر بخواهد اهدا کننده باقی بماند باید خود مراقبتی دائمی داشته باشد.

 عشقی ادامه داد: توجه به سلامتی، رژیم غذایی، پرهیز از رفتار پر خطر، سیگار، دارو، درمانهای غیر ضروری، و حجامت و تاتو و .. سبب می شود جسم و خون انسان سالم بماند و بتواند به انسان دیگری نیز خون اهدا کند.ازاین منظر سلامت جامعه باخود مراقبتی آغاز می شود.

 جامعه ورزشی در کنار انتقال خون

مدیر کل انتقال خون استان تهران در مجموعه ورزشی انقلاب ضمن تشکر از حضور گسترده مسوولان هیات‌ها و فدراسیون‌های ورزشی و اداره کل ورزش و جوانان گفت: حضور ورزشکاران در این پویش شایان تقدیر و برای جامعه جوانان نشاط انگیز و الهام بخش بود.

وی با اشاره به همکاری گسترده جامعه ورزشی برای تامین خون مورد نیاز بیماران در شرایط همه گیری کرونا گفت: خوشبختانه پیوسته همکاری مناسبی میان این جامعه و اداره کل انتقال خون استان وجود داشته است و با انعقاد تفاهم نامه‌ای که روز گذشته میان این اداره کل و اداره کل ورزش و جوانان استان منعقد شد همکاری‌های آموزشی و فرهنگ‌سازی اهدای خون در جامعه ورزشی گسترش خواهد یافت و با توجه به روحیه پهلوانی ورزشکاران ایرانی، پیش بینی می‌شود این جامعه همکاری و پذیرش خوبی در امر اهدای خون داشته باشند.

 هدیه نام آوران

امروز در پویش جامعه ورزش وجوانان نام آوران زیادی نشاط وسلامتی را به مراکز اهدای خون و ورزشگاه انقلاب آوردند.

پرتاب‌گر دیسک ایرانی و رکورددار فعلی پرتاب دیسک در تمامی رده‌های سنی ایران و رکورد دار همین رشته در رده بزرگسالان آسیا احسان حدادی یکی از این نام آوران بود.

وی با تمام ابهتی که دارد برای ما اعتراف کرد که از سوزن و سرنگ کمی می ترسد ولی همکاران انتقال خون به وی اطمینان دادند که بعد از اهدای خون ترسش از همه سوزنها می ریزد!!!

حدادی در مورد این پویش گفت: اهدای خون برای سلامتی خود انسان و نجات جان سه انسان دیگر مفید است و وظیفه انسانی هریک از ما خصوصا ورزشکاران است که در این امر خیر شرکت کنند.

وی تاکید کرد: در شرایط فعلی که به بحران کرونا منجر به کاهش اهدای خون شده است مردم خصوصاً ورزشکاران خوب است اهدای خون را در برنامه زندگی خود بگنجانند. وی ضمن تشکر ازجامعه ورزشی و فدراسیون پزشکی ورزشی و تشکر از وزارت ورزش و جوانان ومسوولانی که این پویش را بنیاد نهاده اند گفت: قهرمانان ورزشی الگوهای جامعه خصوصاً قشر جوان هستند و امیدوارم همانگونه که جامعه ورزشی در همه عرصه ها به خوبی خود را نشان داده است در این عرصه نیز قهرمانانه عمل کند.

بهداد سلیمی وزنه‌بردار بازنشسته ایرانی دستهٔ فوق سنگین و دارندهٔ مدال طلای المپیک ۲۰۱۲ لندن و قهرمان بازیهای آسیایی ۲۰۱۸ جاکارتا یکی دیگر از مدال آورانی بود که برای این پویش هدیه زندگی آورد. او که در سال ۹۱ هم زمان با زلزله ورزقان اولین اهدای خون خود را تجربه کرده است، گفت: اعضای خانواده ما اهدا کننده خون هستند و این کمترین کاری است که یک انسان و خصوصا یک وزشکار می تواند در حق هموطن خود انجام دهد. وی اهدای خون راوظیفه انسانی برای تمام اقشار جامعه دانست و گفت: اگر اهدای خون به یک رفتار اجتماعی- فردی بدل شود دستاوردهای اجتماعی وخود مراقبتی شایسته ای به همراه دارد.

 ورزش نشاط اهدای خون

 

امروز مراکز اهدای خون حال و هوایی نشاط آمیز داشت و سلامتی و روحیه پهلوانی چاشنی اهدای خون شد. جوی که امید است ادامه دار و مانا باشد.

افراد و گروه‌های زیادی امروز دراین پویش شرکت کردند. گروهی از دوچرخه سواران این پویش را به روز جهانی بدون خودرو پیوند زدند و زندگی را به رگهای بیماران هدیه کردند، اعضای فدراسیون نجات غریق این بار به نجات جان بیماران آمدند و خون خود را هدیه کردند، اعضای فدراسیون پزشکی ورزشی نیز چه در مراکز اهدای خون چه در مجموعه ورزشی انقلاب حمایت خود را از بیماران نیازمند به خون اعلام کردند. و ورزشکاران دیگری نیز تا پایان امروزبه این پویش می پیوندند.

 پویش اهدای خون جامعه ورزش و جوانان به مناسبت هفته دفاع مقدس تا پایان امروز در این مجموعه ورزشی تهران و مراکز اهدای خون هم زمان با سایر استان های کشور برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین