علت من اخبار

 /  آموزش

ستاری: تقابل بخش سنتی و نوآور شهری را کاهش دهیم

تهران-علت- معاون علمی و فناوری رییس جمهوری در دیدار با اعضای کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفت:‌ از مهم ترین مشکلات شهری تقابل بخش سنتی و ایده‌های نوآورانه است که باید برای رفع آن تلاش کنیم تا ایده‌های خلاق سریعتر به نیازهای شهری تزریق شود.

ستاری: تقابل بخش سنتی و نوآور شهری را کاهش دهیم

به گزارش روز شنبه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوی ، سورنا ستاری در دیدار اعضای کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر افزود: اگر شهرداری از ابتدا با جوانان و ایده‌های خلاق آنها همراه می شد اکنون صاحب این فناوری ها بود و از محل آنها درآمدزایی می‌کرد اما نگاه سنتی برخی بازیگران قدیمی این حوزه مانع از این رخداد شد.
وی مردم را مشتری اصلی خدمات شهرداری دانست و توضیح داد: باید مردم سرویس درخواستی خود را از مدیران شهری بخواهند و این خدمات در دسترس و ارزان ارایه شود. دو موضوعی که به فراموشی سپرده شده است.
رییس بنیاد ملی نخبگان ادامه داد: به طور مثال برای راه اندازی تاکسی های آنلاین مخالفت های زیادی از سمت بازیگران سنتی این حوزه وجود داشت. موانعی که اجازه فعالیت به آنها نمی داد هرچند که در نهایت این خلاقیت‌ها بود که برنده رقابت شد.
ستاری گفت: شرکت‌های دانش بنیان و خلاق زیادی در کشور هستند که ایده‌های نویی برای مدیریت شهری دارند به شرطی که شهرداری خواهان و حامی این ایده ها باشد و به جای ارائه صرف خدمات، به عنوان مشاور کنار آنها بایستد و خدماتشان را توسعه دهد.
به گفته رییس ستاد فناوری‌های نرم و توسعه صنایع نرم و خلاق باید خدمت رسانی را به بخش خصوصی واگذار کرد چون بخش خصوصی درک بهتری از این کار دارد.
ستاری با اشاره به اینکه باید بخش مهمی از درآمد شهرداری از نوآوری‌ها باشد، بیان کرد: این اشتباه است که شهرداری به دنبال کسب درآمد از تراکم فروشی و دیگر مسیرها است. یعنی شهرداری باید با حمایت از این ایده‌ها در مرحله اول، به درآمدزایی از آنها برسد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری افزود: به دلیل مخالفت‌ها و عدم همراهی درست شهرداری، ارائه نوآورانه خدمات در این حوزه درست شکل نگرفته است. اگر شهرداری و شورای شهر به صورت اصولی به این حوزه ورود کنند، درآمدشان هم بیشتر خواهد شد. این اتفاق در حوزه خدمات فرهنگی نیز باید شکل گیرد.
او افزود: یکی از ضعف های موجود و جدی ما در حوزه علوم انسانی است. در این حوزه فقط به انتشار کتاب و ایجاد کتابخانه بسنده کرده ایم در حالی که برای تجاری سازی این علم پایه ای و مهم اقدامی نداشته ایم. باید فرهنگ توسعه علوم را که به عنوان تجاری سازی می شناسیم را یاد بگیریم. مثلا ایجاد خانه‌های خلاق و نوآوری و افزایش شرکت های خلاق یکی از نمونه های موفق این کار است.
ستاری ادامه داد: شهرداری می تواند از ساختمان‌های بلااستفاده یا فضای فرهنگسراهای موجود برای توسعه کسب و کارهای خلاق و نوآورانه این حوزه کمک بگیرد و این فضاها را در اختیار آنها قرار دهد.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با انتقاد از عدم کارایی هزینه‌کرد در حوزه آموزش کشور، گفت: باید کاری کنیم که این آموزش‌های ارائه شده نهایتا ۵ سال بعد در جامعه نمود یابد. اما به دلیل ورود دولت به این حوزه به نتیجه مطلوب نرسیده ایم. باید به این نکته توجه کنیم که پژوهش، محصول کار بخش خصوصی است نه دولتی.
رییس بنیاد ملی نخبگان افزود: ایده های زیادی در حوزه پسماند، مدیریت آب، حمل و نقل، صنایع فرهنگی و خلاق و غیره در کشور وجود دارد که استفاده درست از آنها منوط به بهره گیری درست از توانمندی‌ها، فناوری‌ها و نوآوری‌های بخش خصوصی و شرکت های دانش بنیان و خلاق است.
وی شکل گیری یک تیم همکار میان مدیریت شهری و معاونت علمی و فناوری را ضروری دانست و بیان کرد: باید نیازهای شهری در این کارگروه ویژه عنوان شود و معاونت علمی پل ارتباطی باشد میان اتصال این نیازها به متخصصان و نوآوران کشور. این کار به شکل گیری زیست بوم فناوری و نوآوری این حوزه نیز منجر می شود.
در ادامه این جلسه پرویز کرمی دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق نیز بیان کرد: باید یک برنامه و همکاری درست و منطقی بین شهرداری تهران و معاونت علمی و فناوری شکل گیرد. تا در این همکاری‌ها معضلات شهری مطرح و راهکارهای فناورانه پاسخ گویی به آنها ارائه شود. اما در این کار نباید صنایع فرهنگی و شرکت های خلاق و نوآور فراموش شود.
وی افزود: اگر همه این مشکلات در قالب یک کمیته مشترک و مشخص انجام شود و کارگروه های تخصصی برای هر موضوع داشته باشیم، به نتیجه بهتری خواهیم رسید و از صفر تا صد کار در این چارچوب انجام خواهد شد. اما یکی از ضروریات این کار این است که شهرداری تهران اطلاعات، دیتاها و نیازهای خود را در اختیار کمیته مشترک همکاری قرار دهد تا همه ظرفیت‌ها به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.
کرمی با اشاره به جلسه هفته پیش سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با علیرضا زاکانی شهردار تهران، گفت: این اتفاق شروع یک همکاری مشترک میان دو نهاد برای استفاده از ظرفیت‌های نوآورانه و فناورانه کشور در حوزه مدیریت شهری است. البته پیش از این چند تک پروژه برای هوشمندسازی شهری، حمل و نقل و برقی سازی موتور و خودرو با یکدیگر داشته ایم. اما تفاهم‌نامه در دست اقدام منجر به بهبود همکاری‌های مشترک بیشتر بین دو نهاد خواهد شد.
در این جلسه پرویز کرمی دبیر ستاد فناوری های نرم توسعه صنایع خلاق و مهدی الیاسی معاون سیاستگذاری و مهدی پیرهادی رییس، مهدی بابایی نائب رییس، مجید قادری مشاور و یاسر نبی زاده دبیر کمیسیون سلامت، محیط‌زیست و خدمات شهری شورای شهر، جلال بهرامی معاون خدمات شهری شهرداری تهران، محمد کیخا دبیر کمیته خدمات شهری و محیط زیست و احمد علوی عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر حضور داشتند.

اخبار مرتبط

نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط خبرگزاری فارس در وب سایت منتشر خواهد شد پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد
لطفا پیام خود را وارد نمایید.
پیام شما با موفقیت ثبت گردید.
لطفا کد اعتبارسنجی را صحیح وارد نمایید.
مشکلی پیش آمده است. لطفا دوباره تلاش نمایید.

پربازدیدترین

پربحث ترین